Tłumacz Migam

W Rozprzy stanął średniowieczny gród

W samym centrum Rozprzy na skwerku przy przystanku autobusowym stanął średniowieczny gród. Makietę na zlecenie Urzędu Gminy wykonał Waldemar Janik. Makieta odwzorowuje średniowieczne grodzisko, które istniało na tym terenie 950 lat temu. Sylwetki mieszkańców, obrońców murów z łukami, brama wjazdowa, którą przekracza mieszkaniec z wozem, mury obronne oraz budynki mieszkalne. To wszystko zostało zbudowane z drewna. Cała konstrukcja świetnie odwzorowuje życie mieszkańców Rozprzy w pierwszych latach jej powstania.

             Konstrukcja przyciąga wszystkich mieszkańców gminy, ale nie tylko. Przejezdni, którzy pokonują samochodem trasę nr 91 często zatrzymują się by móc podziwiać nasze grodzisko. Wiele osób fotografuje je z samochodów, a także autobusów, które zatrzymują się nieopodal na przystanku. „Chcieliśmy przybliżyć mieszkańcom dawne dzieje historii Rozprzy. W tym celu w roku jubileuszu 950- lecia Rozprzy wydaliśmy m.in. album opisujący jej historię, organizujemy cykl spotkań z profesorami historii, archeologii i numizmatyki z mieszkańcami oraz uczniami w szkołach, a także zdecydowaliśmy się również na stworzenie makiety grodziska. Bardzo nas cieszy, że wzbudza ona takie zainteresowanie wśród wszystkich mieszkańców oraz gości odwiedzających naszą gminę.” – mówi wójt gminy Rozprza Janusz Jędrzejczyk.

            Konstrukcja będzie również uświetniać obchody Dni Gminy Rozprza, które w tym roku odbędą się w dniach 20 - 21 czerwca. Drugi dzień będzie w całości poświęcony tegorocznemu jubileuszowi 950 – lecia oraz 100 – lecia powstania Legionów Piłsudskiego. W czasie jego trwania wszyscy przybyli na to wydarzenie będą mogli zapoznać się z historią Rozprzy oraz okolic od czasów średniowiecza poprzez wojny światowe, aż do dziś. „Planujemy wiele atrakcji dla każdego związanych z historią naszej okolicy. Już dzisiaj zapraszam wszystkich na to wydarzenie” – dodaje wójt.     

IMG_1147.jpeg