Tłumacz Migam

Zabytki i miejsca, które warto zobaczyć

  • mierzyn1.jpeg

    Zalew w Cieszanowicach

    W 1997 roku w dolinie rzeki Luciąży utworzono zbiornik retencyjny. Dla spragnionych ciszy i spokoju Zalew Cieszanowice stał się idealnym miejscem do wypoczynku. Ze względu na dużą ilość zarybienia, głównie szczupakiem, karpiem, płocią i karasiem, akwen ten jest też bardzo chętnie odwiedzany przez wędkarzy.

  • milejow2.jpeg

    Cmentarz wojenny w Milejowie

    We wspólnej mogile miejsce spoczynku znalazło 631 żołnierzy Wojska Polskiego poległych w dniach 4-6 września 1939 roku w obronie Piotrkowa Trybunalskiego przed I Niemiecką Dywizją Pancerną. Udało sie zidentyfikować tylko 157 poległych, w tym 24 oficerów i 133 żołnierzy szeregowych. 473 osoby pochowano jako nieznane. Pierwszy pomnik ku czci poległych żołnierzy wybudowano w 1967 roku. Uroczystości odsłonięcia odbyły się 29 października 1967 roku.

  • straszów4.jpeg

    Zabytkowy park w Straszowie

    Około czterech kilometrów od Rozprzy położona jest miejscowość Straszów. Znajdziemy w niej zabytkowy dworski park, pochodzący z końca XIX wieku, o powierzchni 2,6 ha. Obecnym właścicielem parku jest Gmina Rozprza, a użytkuje go Szkoła Podstawowa im. Zofii Grzybowskiej w Straszowie. Park stanowi przyjemne otoczenie szkoły, jest miejscem zabaw, wypoczynku i nauki dla uczniów. Ma kształt zbliżony do prostokąta.

  • DSC_0208.jpeg

    Cmentarz żydowski w Rozprzy

    Cmentarz żydowski w Rozprzy - zwany w tych stronach "kierchowem" - znajduje się około 900 m na południowy wschód od centrum miejscowości, pomiędzy ul. Świerczewskiego i drogą do Nowej Wsi, w pobliżu cmentarza katolickiego. Cmentarz zajmuje działkę w kształcie zbliżonym do trapezu o przybliżonych wymiarach 85 x 92 x 95 x 72 m. Od strony wschodniej widoczna jest - obecnie podmokła i porośnięta krzakami - polna droga, przed wojną prowadząca do cmentarza.

  • DSC_0517.jpeg

    Schron bojowy z 1939 roku

    W Rozprzy linia obrony została wzmocniona jednym schronem tradytorowym dwustronnym. Był to monolityczny, żelbetowy obiekt na planie prostokąta, z jedną wewnętrzną izbą o powierzchni 5,3 m2. Ściana czołowa miała grubość 1,2 m, ściana tylna 0,55 m, strop 1,1 m. Wszystkie zewnętrzne krawędzie stropu i ściany tylnej zaokrąglono, co zabezpieczało przed odłupaniem narożnika przy uderzeniu pocisku.

  • roazprza20.jpeg

    Kościół w Rozprzy

    Jedną z najstarszych miejscowości na terenie archidiecezji częstochowskiej jest Rozprza, która w XI stuleciu była siedzibą kasztelani. W tym okresie wzmiankowano ją w dokumentach kościelnych. Ważną informację zapisano w bulli papieża Innocentego II „Ex commisso nobis” z 7 lipca 1136 roku, gdzie Rozprza została usytuowana w archidiecezji gnieźnieńskiej. Początkowo władali nią królowie polscy, zaś w drugiej połowie XIV wieku była już miastem szlacheckim.
    Prawdopodobnie monarchowie polscy zbudowali tutaj pierwszą świątynię, o której nie zachował się żaden przekaz źródłowy. Kolejny kościół zbudowano na początku XV wieku, co zapisano w wizytacji generalnej archidiakona łęczyckiego Zygmunta Oraczewskiego. Odnotowano w niej, iż w 1402 roku w Rozprzy wzniesiono kościół pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny oraz Świętych Męczenników Bartłomieja Apostoła i Wojciecha Biskupa.

  • 2.jpeg

    Kościół w Mierzynie

    Najstarszy kościół na terenie gminy Rozprza, wzniesiony przed 1435 rokiem. Po 1600 roku z fundacji Mirskich dobudowano do prezbiterium nową wieżę. Z tego okresu pochodzą ryte na cegłach nawy imiona i nazwiska murarzy z datami.

  • 6.jpeg

    Kościół w Lubieniu

    W kościele parafialnym warto zobaczyć przepiękną polichromię wykonaną w latach 1942-1943, według projektu i pod kierunkiem Józefa Mehoffera. Jest tu też XVII - wieczny obraz olejny na płótnie: Wniebowzięcie Matki Boskiej.