Tłumacz Migam

Gmina Rozprza 2017 roku…

Początek roku to to czas planów na przyszłość, ale również podsumowań. 2017 rok w Gminie Rozprza to przede wszystkim czas inwestycji.

Jednak jednym z największych sukcesów minionego roku było podpisanie przez premier Beatę Szydło rozporządzenia wpisującego grunty na terenie Gminy Rozprza do Podstrefy Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Podpisane rozporządzenie jest zwieńczeniem 7-letniej pracy włodarzy oraz pracowników Urzędu Gminy. Dzięki temu, na 200 ha w pobliżu Niechcic powstało miejsce w którym mogą inwestować przedsiębiorcy. „W związku z tym, że powierzchnia powstałej strefy jest jedną z największych w Polsce, a dodatkowo leżąca w pobliżu przyszłej autostrady A1 liczymy na duże zainteresowanie inwestorów. Nowe firmy to przede wszystkim dodatkowe miejsca pracy dla mieszkańców naszej Gminy. Cieszę się bardzo, że udało nam się tego dokonać. Bardzo dziękuję wszystkim współpracownikom za ogrom pracy włożony w czasie tworzenia Podstrefy.” – mówi wójt Janusz Jędrzejczyk.

            Jednymi z największych wydatków w ubiegłorocznym budżecie Gminy były te przeznaczone na inwestycje drogowe. Przez cały 2017 rok udało się wybudować lub zmodernizować blisko 5.000 m dróg asfaltowych, 2.000 metrów chodników oraz wyremontować dziesiątki kilometrów dróg nieutwardzonych. Wybudowano m.in. ulice Leśną w Rozprzy, Słoneczną i Lipową w Milejowie oraz wspólnie z Powiatem Piotrkowskim drogę Mierzyn – Cieszanowice, dwa przepusty mostowe w Bryszkach oraz chodnik w Łochyńsku. Ważną inwestycją zakończoną w grudniu ubiegłego roku była budowa parkingu oaz siłowni zewnętrznej wraz z oświetleniem w Niechcicach.

            W zeszłym roku udało się również przeprowadzić modernizację pomieszczeń na pierwszym piętrze Szkoły Podstawowej w Rozprzy. Prace objęły m.in. remont korytarzy, sal lekcyjnych, sanitariatów oraz pokoju nauczycielskiego i gabinetu lekarskiego.

            „Szczególnie ważna jest dla nas także troska o ekologię. W czasie realizacji inwestycji staramy się inwestować w odnawialne źródła energii. W ubiegłym roku daliśmy również mieszkańcom możliwość zatroszczyć się o nasze wspólne środowisko. Zakończyliśmy kolejną edycję odbioru materiałów azbestowych z terenu Gminy. W jej trakcie, każdy mógł bezpłatnie oddać eternit do profesjonalnej utylizacji. W zeszłym roku odebraliśmy ponad 120 ton materiałów. Jest to największa ilość ze wszystkich edycji, co bardzo cieszy” – informuje wójt. „Przeprowadziliśmy również rozmowy z mieszkańcami Gminy i na ich podstawie postanowiliśmy wspomóc finansowo montaż instalacji fotowoltaicznych i solarnych na budynkach mieszkalnych. Pierwsze montaże zaplanowane są na koniec tego roku.” – dodaje wójt.

            „Nie zwalniamy jednak tempa. Plany na ten rok są równie ambitne. Wystarczy tylko wspomnieć o przybliżonej kwocie na remonty dróg. To blisko 9 milionów złotych. Ponad to wstępnie przeznaczyliśmy milion złotych na budowę przedszkola w Niechcicach. Mimo napiętego budżetu ze wszystkich sił staramy się wydatkować środki finansowe tak by naszym mieszkańcom żyło się lepiej.” – kończy wójt Janusz Jędrzejczyk.

IMG_8260.jpeg

DJI_0009.jpeg

Gmina Rozprza inwestuje w drogi.jpeg

DJI_0061.jpeg

Zakończyła się budowa chodnika w Łochyńsku.jpeg