Tłumacz Migam

Kto najlepiej szatkował kapustę?

Kiszenie kapusty to tradycja na polskiej wsi. A kto zadba najlepiej o kultywowanie jej jak nie koła gospodyń wiejskich? By podtrzymać zwyczaje Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Starej Wsi zorganizowały w sobotę, 3 października br. wielkie kiszenie kapusty. Pomogli im w tym strażacy z OSP Stara Wieś.

Część artystyczną zorganizowały dzieci ze szkoły podstawowej w Nowej Wsi, które przygotowały przedstawienie na podstawie wiersza Jana Brzechwy – Na straganie, a także piosenki związane z jesiennymi zbiorami owoców i warzyw. 

W czasie kiszenia kapusty został zorganizowany konkurs na najlepsze jej szatkowanie. Udział wzięły w nim przedstawicielki z kół gospodyń z terenu naszej gminy. Rywalizacja była zacięta. W tym roku nie oceniano ilości zszatkowanej kapusty, a jakość. Dlatego też liczyła się przede wszystkim precyzja i doświadczenie. A tego naszym Panią nie brakowało. Bardzo trudne zadanie miała komisja oceniająca pracę. Mimo wyrównanego, bardzo wysokiego poziomu, zwycięzca mógł być tylko jeden. Były nim Panie z Niechcic. Kolejne miejsca zajęły KGW Ignaców i KGW Romanówka. Nagrody wręczył wójt gminy Rozprza – Janusz Jędrzejczyk. Poziom był tak wysoki i porównywalny, że reszta Kół Gospodyń Wiejskich również otrzymała nagrody-niespodzianki. Nagrodę dodatkową otrzymały gospodynie tegorocznego kiszenia kapusty. Całą zszatkowaną kapustę pomógł ugniatać w beczce radny gminy – Tadeusz Kołowrotkiewicz. Ukiszona kapusta zostanie wykorzystana do ugotowania bigosu, która zostanie przekazania na cele charytatywne na Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy.

Swoich sił w szatkowaniu spróbowała również poseł na Sejm RP – Krystyna Ozga. Wśród zaproszonych gości byli również Tomasz Gemel – przewodniczący rady gminy Rozprza, który tego dnia piastował funkcję przewodniczącego komisji oceniającej zawodniczki. Nie mogło również zabraknąć naszych radnych samorządowych oraz powiatowych. Na wspólnym święcie zjawili się również włodarze sąsiednich gmin. Wójt gminy Gorzkowice – Alojzy Włodarczyk oraz wójt gminy Łęki Szlacheckie – Piotr Łączny.

Pieczę nad całym konkursem oraz przebiegiem spotkania trzymała Przewodnicząca Stowarzyszenia Gospodyń Gminy Rozprza Elżbieta Piątek, która czuwa by tradycje w gminie Rozprza były podtrzymywane i każdy o nich pamiętał. Dzięki takiemu zaangażowaniu możemy być pewni, że Święto Kiszenia Kapusty i wiele innych na długo pozostanie w naszej Gminie.

Fundatorem kapusty do konkursu byli Państwo Małgorzata i Remigiusz Ryżewscy z Rozprzy.