Tłumacz Migam

100 minut z Kapralem Władysławem Barskim, bohaterska obrona południowej części Rozprzy - wrzesień 1939

Wszystko działo się w plenerze, przy domu weselnym Maxim, gdzie na przybyłych gości czekały liczne atrakcje związane z wydarzeniami upamiętniającymi II wojnę światową.

Otwarcia eventu dokonał wójt gminy Rozprza Janusz Jędrzejczyk, który powitał wszystkich obecnych, w szczególności przedstawicieli Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim, Dyrektora dr Tomasza Matuszaka i pracownika Macieja Hubkę. Archiwum Państwowe, jako Patron Honorowy Obchodów Jubileuszu „950-lecia Rozprzy” i współrealizator eventu udostępniło repliki dokumentów archiwalnych – „Kampania Polska 1939”. Maciej Hubka omówił prezentację archiwaliów, wprowadzając tym samym wszystkich w realia września ’39, natomiast narrację historyczną poprowadził dyrektor dr Tomasz Matuszak.

We współpracy z Archiwum utworzono stanowisko Komisji Poborowej, gdzie odwiedzającym wręczano pamiątkowe karty poborowe, na których wcześniej należało odcisnąć kciuk. Była to świetny element, który malował uśmiech na każdej twarzy.

W składzie Komisji Poborowej była Anna Toma – główny specjalista w urzędzie gminy w Rozprzy i Harcerze 36 DH „JANTAR” im. Zygmunta Kałużnego w Rozprzy.

Na odwiedzających czekała piękna wystawa „WRZESIEŃ 1939 – PAMIĘTAMY” udostępniona przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

Główną atrakcją było widowisko historyczne, inscenizacja walk Wojska Polskiego z Niemcami zaprezentowana przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej 84 Pułku Strzelców Poleskich i Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Batalion Tomaszów” przy współpracy harcerzy 36 DH „JANTAR” im. Zygmunta Kałużnego w Rozprzy, któremu towarzyszyły wystrzały i wybuchy granatów.

Dodatkowym elementem było nawiązanie do paktu Ribbentrop-Mołotow, zwanego „IV rozbiorem Polski”.

Na każdego gościa czekała pyszna grochówka wojskowa, przygotowana przez Stowarzyszenie Gospodyń Gminy Rozprza, którą Panie serwowały prosto z kuchni polowej.

Oczywiście można było obejrzeć stanowiska rekonstruktorów, zapoznać się z umundurowaniem i uzbrojeniem, polskich i niemieckich żołnierzy, wystrzelić pocisk i zrobić pamiątkowe zdjęcie w pięknej scenerii.

fot. UG Rozprza

 

fot. Magdalena Sawicka