Tłumacz Migam

Pracownia małego twórcy- wyroby dawnego rzemiosła

Gminna Biblioteka Publiczna w Rozprzy realizuje projekt „Pracownia małego twórcy- wyroby dawnego rzemiosła”, który dofinansowany jest ze środków Łódzkiego Domu Kultury Instytucji Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego. Projekt zakłada m.in. realizację warsztatów rękodzielniczych, które przybliżą najmłodszym zapomniane rzemiosło, konkurs plastyczny oraz spektakl teatralny. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 6-12 lat.

17 września uczniowie klasy III a i III b ze Szkoły Podstawowej w Rozprzy w ramach projektu uczestniczyli w warsztatach ceramicznych prowadzonych przez Annę Zemke, która na wstępie przybliżyła dzieciom historię rozwoju ceramiki na przestrzeni dziejów. Nie mogło zabraknąć także informacji o surowcu, z którego miały powstać piękne ozdoby m. in. rodzajach gliny, miejscu jej pochodzenia oraz charakterze pracy ceramika. Po części teoretycznej dzieci przystąpiły do pracy. Ich zadaniem było wykonanie dekoracji naściennej metodą ręcznego modelowania. Tematyką ozdób była ryba. Ryba - jako jeden z najbardziej rozpowszechnionych symboli występujących w wielu religiach i mitach była zawsze wdzięcznym motywem wykorzystywanym przez artystów, czy twórców ludowych. Trzeba przyznać, że z tym zadaniem dzieci poradziły sobie doskonale.

Obecnie wszystkie prace są poddane suszeniu, a następnie będą wypalone w piecu ceramicznym. II etap warsztatów, który będzie realizowany za 2 tygodnie obejmie szkliwienie wyrobów i ich ponowne wypalanie. Czekamy z niecierpliwością!

KOLOR.jpeg