Tłumacz Migam

Rolnicy podziękowali za plony

Już od kilku lat w Mierzynie w drugą niedzielę września rolnicy dziękują za plony. W tym roku święto przypadło na 13 września. W tym dniu rolnicy pragną podziękować za zbiory, które zaczęły się już w czerwcu i trwały przez całe wakacje. W tym roku niestety były mniejsze niż zawsze. Związane to było z suszą, która dotknęła nasz region i całą Polskę.

            Obchody rozpoczęły się uroczystym przemarszem orkiestry dętej z Mierzyna, starostów dożynek: zastępcy wójta gminy Rozprza – Artura Cubały i Zofii Duszyńskiej oraz mieszkańców z wieńcami dożynkowymi do kościoła parafialnego w Mierzynie. Kulminacyjnym punktem obchodów była uroczysta msza święta, którą poprowadził ks. Benedykt Stanek. Uczestniczyli w niej: wójt gminy Gorzkowice – Alojzy Włodarczyk, wójt gminy Rozprza – Janusz Jędrzejczyk, zastępca wójta gminy Rozprza, a jednocześnie starosta dożynkowy- Artur Cubała, panie z koła gospodyń wiejskich w Mierzynie oraz mieszkańcy. Podczas mszy świętej wierni dziękowali za zwieńczenie żniw i całoroczny trud pracy rolników prosząc o pomyślne żniwa w przyszłym roku.

Kościół udekorowany kwiatami, na ołtarzu wielkie bochny świeżego, własnoręcznie wypieczonego chleba, przed ołtarzem piękne wieńce dożynkowe, wszystko to nadawało całej uroczystości wyjątkowy charakter. Delegacje z Mierzyna, Rajska Małego, Rajska Dużego, Bryszek, Szczepanowic oraz Cieszanowic dołożyły wszelkich starań by nadać szczególny charakter temu świętu.

Po mszy świętej wszyscy mieszkańcy spotkali się przed kościołem gdzie czekał na nich pyszny poczęstunek przygotowany przez Panie z koła gospodyń wiejskich w Mierzynie.