Świetlice „Biedronka” i „Motylek” po raz drugi na podium na festiwalu w Bydgoszczy
W dniach 28 i 29 sierpnia dzieci ze Świetlic „Biedronka” w Niechcicach oraz „Motylek” w Milejowie udały się na dwudniową wycieczkę do Bydgoszczy na
X Ogólnopolski Festiwal Radosnych Serc. W wyjeździe uczestniczyło łącznie 13 wychowanków Świetlic w przedziale wiekowym 7 – 15 lat: Banaszczyk Daria, Banaszczyk Krzysztof, Gorgoń Emilia, Kudrzycki Igor, Kwiecień Jakub, Pawlak Julianna, Hamczyk Paweł, Grela Dominika, Orzechowska Oliwia, Manikowska Oliwia, Kulbat Dagmara, Kulbat Kamil, Kocimowski Patryk. Dzieci były pod opieką dwóch wychowawców: Anny Kwiecień i Małgorzaty Kowalczyk. Festiwal organizowany jest przez Fundację „Nowe Pokolenie” w hołdzie Janowi Pawłowi II.
X Ogólnopolski Festiwal Radosnych Serc to największe w Polsce cykliczne wydarzenie artystyczno-kulturalne organizowane w Bydgoszczy począwszy od 2005 r. skierowane do wychowanków wszystkich typów placówek opiekuńczo-wychowawczych z całego kraju. Spośród blisko 1000 zgłoszeń w drodze eliminacji wewnętrznych wychowankowie naszych Świetlic dostali się do drugiego etapu, w którym wzięło udział około 500 dzieci i młodzieży. Dzieci ze Świetlic wzięły udział w dwóch kategoriach festiwalowych: plastyka i fotografia. Jakub Kwiecień ze Świetlicy „Biedronka” zdobył III miejsce w kategorii plastyka, a Paweł Hamczyk ze Świetlicy „Motylek” otrzymał wyróżnienie również w tej kategorii. Jest to ogromny sukces dla naszej Gminy. Drugiego dnia festiwalu - na Polanie Różopole w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku - podczas finałowego koncertu, wystąpili laureaci X Ogólnopolskiego Festiwalu Radosnych Serc i osoby wyróżnione we wszystkich kategoriach festiwalowych oraz odbyło się uroczyste wręczenie nagród i dyplomów. Koncert zakończył się występem zespołu „De Mono”.
Podczas festiwalu dzieci uczestniczyły w wielu dodatkowych działaniach: warsztaty plastyczne techniką graficzną „monotypia” w Miejskim Centrum Kultury, konfrontacje, gry planszowe, warsztaty kryminalistyczne na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego, warsztaty psychologiczno – pedagogiczne w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej, happening, zabawy integracyjne i gry terenowe, zwiedzanie miasta i obiektów kulturalnych Bydgoszczy, wizyta w Muzeum Fotografii Wyższej Szkoły Gospodarki, w którym dzieci własnoręcznie wykonały odbitki zdjęć. Uczestnicy gier planszowych otrzymali drobne upominki.