Tłumacz Migam

Rajd rowerowy w Rozprzy już za nami

Ponad 100 osób wzięło udział w historycznym rajdzie rowerowym w Rozprzy, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Rozprzanie.pl.

Na rowerze przez historię (26).jpeg

Z okazji przypadającym w tym roku jubileuszu 950-lecia Rozprzy członkowie Stowarzyszenia Rozprzanie.pl przygotowali niezwykły rajd rowerowy po historycznych zakątkach regionu. Udział w niedzielnym (16.08.2015r.) spotkaniu wzięło 120 osób, miłośników lokalnej historii i jednośladów.

Przed rajdem rozdano 100 sportowych pamiątkowych koszulek oraz opasek odblaskowych z nazwą projektu oraz logiem Stowarzyszenia. O zasadach bezpiecznego poruszania się na drodze, opowiedzieli uczestnikom rajdu funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie Tryb.

a. Na rowerze przez historię (39).jpeg

Trasę rajdu przygotowaliśmy w taki sposób by przebiegała ona przez miejsca związane z historią naszego regionu – mówi Robert Skorupa Prezes Stowarzyszenia Rozprzanie.pl. Historia naszej miejscowości i okolic jest bardzo bogata. Nasz rajd rozpoczęliśmy oczywiście od samej Rozprzy opowiadając o jej początkach. Przed sanktuarium w Rozprzy historię jednej z najstarszych parafii w Polsce opowiedział ks. proboszcz Wiesław Płomiński. Bardzo ciekawy okazał się spacer po starym parku dworskim w Straszowie z historią w tle.

Ważnym punktem rajdu było odwiedzenie Rajska Małego. To tutaj członkowie Stowarzyszenia Rozprzanie.pl złożyli kwiaty i zapalili znicze przy pomniku poświęconym pamięci mieszkańców, którzy zostali zamordowani w niemieckich obozach koncentracyjnych. Stowarzyszenie Rozprzanie.pl przy współpracy z Panią sołtys Małgorzatą Sową, przygotowało dwie tablice informujące o tragicznych dniach października 1944 r., które zostały umieszczone w gablocie w pobliżu pomnika.

Wschodnie tereny Rozprzy świetnie nadają się na rowerowe wędrówki. Warto odwiedzić ten piękny zakątek naszego powiatu, by samemu zobaczyć wspaniałe walory przyrodnicze - mówi Anna Dudek ze stowarzyszenia. Na półmetku rajdu dla uczestników zaplanowaliśmy czas na odpoczynek. W strażackiej remizie w Mierzynie przygotowaliśmy gorące kiełbaski z grilla, a uczestnicy rajdu mogli posłuchać historii jednostki, a także zobaczyć tradycyjne stroje koła gospodyń. Następnie udaliśmy się do kościoła gdzie usłyszeliśmy o historii parafii Mierzyn i samej miejscowości.

W czasie rajdu odbył się konkurs historyczny, w ramach którego członkowie stowarzyszenia zadawali pytania związane z historią Rozprzy. Osoby, które znały poprawne odpowiedzi otrzymały nagrody książkowe ze specjalną okolicznościową dedykacją. W sumie rozdano 16 książek, w tym 6 atlasów historycznych które trafiły do najmłodszych uczestników rajdu.

W drodze powrotnej do Rozprzy przejeżdżając przez Łochyńsko uczestnicy rajdu zatrzymali się przy Kopcu im. Konstytucji 3 Maja 1791 r. usypanego przez mieszkańców na początku XX wieku.

Rajd rowerowy jest już kolejnym spotkaniem na które zaprosiliśmy mieszkańców Rozprzy – mówi Monika Harlejczyk członek Stowarzyszenia Rozprzanie.pl. W zeszłym miesiącu siedemdziesięcioro dzieci wzięło udział w „Podróży do średniowiecznej Rozprzy z okazji 950-lecia.” Bardzo się cieszymy, że na nasze zaproszenie odpowiada pozytywnie tak wiele osób. Daje nam to siłę i motywację do realizacji kolejnych ciekawych pomysłów.

„Na rowerze przez historię. Rajd rowerowy z okazji 950-lecia Rozprzy” został sfinansowany ze składek członkowskich stowarzyszenia oraz z pozyskanych funduszy z Programu Grant na lepszy start współfinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich realizowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.