Tłumacz Migam

W szkołach naszej gminy uczcili rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja

Mierzyn


 „ Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości”

 

   Pod takim hasłem tegoroczną  akademię upamiętniającą uchwalenie Konstytucji 3 Maja przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej im. Św. Mikołaja w Mierzynie pod kierunkiem Barbary Klakla. Dzieci przypomniały istotę i wagę tego wydarzenia, ówczesne nastroje społeczne, postawę sprzymierzeńców i przeciwników konstytucji. Konstytucja 3 Maja z 1791 roku była jedną z najważniejszych ustaw w Polsce – była próbą radykalnego uzdrowienia państwa i wyeliminowania wpływów obcych mocarstw.

 

W trakcie akademii zostało zaśpiewanych wiele pieśni patriotycznych nawiązujących do tamtych czasów. Wszyscy mogli przez chwilę poczuć atmosferę tamtego dnia i poznać wagę tych wydarzeń dla naszego Narodu. Na zakończenie dyrektor wygłosiła krótkie przemówienie na temat doniosłości i ważności uchwalonej w 1791 roku 'Ustawy Rządowej'.

 

 

Nowa Wieś


Wszyscy jednym chórem dumnie  odśpiewali Hymn Polski oraz Rotę. Część artystyczna uroczystości miała odpowiedzieć na trudne dla dzieci pytania: Czym jest konstytucja?, Co zmieniło się w naszym kraju po jej wprowadzeniu? Dlaczego była tak ważna dla Polski, że do dziś obchodzimy jej święto? Uczniowie klasy VI, pod kierunkiem pani Magdaleny Jakubik, starali się w jasny i zrozumiały dla dzieci sposób przedstawić historię Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Apel zakończył się piękną polską pieśnią narodową, której słowa są żywe po dziś dzień :

Jak długo w sercach naszych
Choć kropla polskiej krwi,
Jak długo w sercach naszych
Ojczysta miłość tkwi,

Stać będzie kraj nasz cały,
Stać będzie Piastów gród,
Zwycięży Orzeł Biały,
Zwycięży polski lud.

 

 

Milejów


W poniedziałek 4 maja 2015r. w Szkole Podstawowej im. ppłka St. Sienkiewicza w Milejowie odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytusji 3 Maja.

Uczniowie pod kierunkiem M. Kotas i K. Przybył w obrazowy sposób przedstawili nastroje społeczne ówczesnej Polski i przybliżyli najmłodszym historię utworzenia Konstytucji naszej Ojczyzny. Uroczystość przeplatały wiersze i pieśni patriotyczne.

Na zakończenie głos zabrała dyrektor Ilona Szewczyk, która podziękowała uczniom klas II-VI biorącym udział w przedstawieniu i nauczycielom przygotowującym akademię za wzruszającą lekcję historii naszej Ojczyzny.

 

 

Rozprza


4 maja 2015r. w Szkole Podstawowej w Rozprzy odbyła się uroczysta akademia poświęcona kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja – pierwszej ustawy zasadniczej w Europie i drugiej na świecie – po amerykańskiej. Uczniowie klas IV – VI pod kierunkiem B. Patury i K. Juszczyk przygotowali montaż słowno – muzyczny ukazujący przyczyny i przebieg tego doniosłego dla naszej historii wydarzenia. Podkreślono również rolę patrona Szkoły Podstawowej w Rozprzy – Józefa Pawlikowskiego w pracach nad tworzeniem Konstytucji 3 Maja. Uchwalenie konstytucji
w 1791r. oznaczało wielkie zwycięstwo reformatorów nad zwolennikami dotychczasowego porządku, dowodziło też, że Polacy są w stanie samodzielnie uchronić swoje państwo przed upadkiem.                        

                       „Witaj Maj, Trzeci Maj, U Polaków błogi raj!” 

      

 

Straszów                                                                                                                     


Uczniowie klasy II a  pod kierunkiem pań: Ewy Góreckiej, Anny Mazerant i Mileny Kwaśniak przypomnieli społeczności szkolnej o dniu
1 maja - Święcie Pracy, 2 maja - Dniu Flagi oraz 3 maja - Święto Konstytucji 3 maja i 8 maja Dniu Zwycięstwa.  Uczniowie mówili, że spotkaliśmy się dzisiaj, aby przeżyć wspólnie chwilę refleksji nad wieloma majowymi dniami. Każde z tych świąt ma inną wymowę, inny charakter, czego innego dotyczy. Każde ma to do siebie, tym się wyróżnia, że bez względu na okoliczności niesie wartości własne, uniwersalne, często piękne, mądre, bardzo poważne, pełne zadumy i refleksji nad czasem minionym, nieobecnym.