Tłumacz Migam

Pamięć o nich nigdy nie zginie

13 kwietnia to wyjątkowy dzień w historii Polski. Tego dnia, bowiem obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, który został ustanowiony przez Sejm, w dniu 14 listopada 2007 roku. Upamiętnia on rocznicę opublikowania przez Niemcy w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu pod Smoleńskiem w Rosji, masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku.

W gimnazjum w Rozprzy pamięć zamordowanych ofiar uczczono 10 kwietnia 2015 roku. W ten szczególny dzień wraz z uczniami i nauczycielami był również dr Tomasz Szczepański, przedstawiciel Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, oddział Muzeum Katyńskie. Przeprowadził on dla zebranych wykład, w którym, przybliżył historię mordów katyńskich.

Wśród zaproszonych gości byli obecni: Janusz Jędrzejczyk - Wójt Gminy Rozprza, Tomasz Gemel – Przewodniczący Rady Gminy, Edyta Łukasik - Kierownik GZO, przedstawiciele Rady Rodziców – Marek Zieliński i Anna Toma, ks. Prałat Wiesław Płomiński oraz Beata i Michał Kardas – rodzina zamordowanego w Twerze w 1940 – Jana Kardasa.

Po prelekcji dr. Szczepańskiego złożono kwiaty i zapalono znicze pod obeliskiem przy Katyńskim Dębie Pamięci, upamiętniającym Jana Kardasa. W ten sposób oddano cześć i honor wszystkim zamordowanym na rozkaz Stalina przez NKWD, oficerom Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej i Więziennej.

IMG_9305.jpeg

IMG_9336.jpeg