Tłumacz Migam

Mieszkańcy Gminy Rozprza uczcili Święto Niepodległości

11 listopada to historyczny dzień. Po 123 latach niewoli, strachu i próbie odzyskania tożsamości Polska odzyskała niepodległość. Rok 1918 był szczególny dla Polaków, to właśnie wtedy rozdarty naród pomiędzy trzech zaborców odzyskał wolność. Patrząc w przeszłość możemy powiedzieć, że nasz naród przetrwał tak jak przetrwali ludzie, jednak musimy pamiętać o słowach Józefa Piłsudskiego o tym, że Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.

Uroczysta msza święta upamiętniająca ten dzień odprawiona została w Sanktuarium Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Rozprzy przez Honorowego Obywatela Gminy Rozprza ks. Prałata Wiesława Płomińskiego. W ceremonii mszalnej uczestniczyli Janusz Jędrzejczyk wójt gminy Rozprza, Tomasz Gemel przewodniczący Rady Gminy Rozprza oraz Bernard Matyszewski dyrektor gimnazjum w Rozprzy.

IMG_4224.jpeg

Podczas mszy patriotycznej wartę pełniły Poczty sztandarowe ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Rozprzy oraz harcerze z 36 drużyny harcerskiej w Rozprzy. Następnie po uroczystości władze samorządowe, wraz z wiernymi udali się pod pomnik upamiętniający pamięć poległych bohaterów walczących o wolność by złożyć wieniec.

IMG_4306.jpeg

Pamiętajmy…, każdego roku…, pamiętajmy by uczyć historii młode pokolenie bo „Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium” Józef Piłsudski