Tłumacz Migam

XII edycja programu edukacyjno-ekologicznego pt. „Święto Drzewa”

Szkoła Podstawowa w Rozprzy przystąpiła do XII edycji programu edukacyjno-ekologicznego pt. „Święto Drzewa”, który poświęcony jest popularyzacji znaczenia drzew w biosferze. Do akcji przystąpiły dzieci z klas 0 - VI pod opieką nauczyciela przyrody Agnieszki Świstak.

DSC00295.jpeg

Uczniowie Szkoły w ramach obchodów święta podjęli różnorodne działania.

  • Chętni uczniowie klas IV – VI wzięli udział w projekcie „Portret drzewa”. Wykonane prace plastyczne przybliżyły najbardziej znane gatunki drzew w Polsce oraz informowały, jakie jest ich znaczenie dla przyrody i człowieka.
  • Klasa V A i uczniowie z kółka przyrodniczego w dniu 9 października odwiedzili szkółkę leśną w Straszowie gdzie leśniczy pan Marcin Wachnik przeprowadził ciekawą lekcję terenową. Dowiedzieliśmy się dlaczego zakłada się szkółki leśne oraz jak przebiega proces produkcji siewek i sadzonek, drzew i krzewów leśnych do odnowień i zalesień. Deserem spotkania z leśniczym było wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek oraz upominki dla szkoły ufundowane przez Lasy Państwowe Nadleśnictwo Piotrków Tryb. Upominki - koszulki przeznaczone będą na nagrody w konkursach ekologicznych.
  • Kulminacją obchodów Święta Drzewa były zajęcia otwarte dla uczniów klas 0 – III prowadzone przez nauczyciela przyrody w nowej ekopracowni „Szkolny Ekozakątek”. Dzieci korzystając z nowych pomocy dydaktycznych i multimedialnych poznały „drzewa z bliska” oglądając przez lupy okazy z drzew (liście, korę, szyszki, owoce drzew), oglądały „drzewo w powiększeniu”. Za pomocą mikroskopu mogły zobaczyć tkanki drzew oraz owady, które są szkodnikami tych roślin, a z wykorzystaniem tablicy interaktywnej poznali budowę i znaczenie drzew w przyrodzie oraz uczestniczyli w „gaszeniu lasu”.