Tłumacz Migam

Wielkie kiszenie kapusty w Milejowcu

Jesień to prawdziwy wysyp owoców i warzyw. Jest to doskonały czas na przygotowanie przetworów, które ze smakiem można kosztować w zimowe wieczory. Jak je dobrze przygotować? Na to pytanie z pewnością odpowiedzą nam Panie ze Stowarzyszenia Gospodyń Gminy Rozprza, które w sobotę 11 października br. przy pomocy Józefa Kotasa Sołtysa Milejowca ukisiły kapustę.

IMG_2045.jpeg

W tym roku konkurs szatkowania kapusty odbył się w Milejowcu i po raz pierwszy na świeżym powietrzu. Ciepła i słoneczna pogoda umożliwiła wszystkim zgromadzonym dopingowania naszym Gospodyniom na łonie natury. W konkurencji spośród 16 obecnych kół  zmierzyło się 12. Rywalizacja była naprawdę zawzięta, ale bardzo radosna i pełna śmiechu. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało 5 osobowe JURY w składzie Elżbieta Piątek Przewodnicząca SGGR i Radna Gminy Rozprza, Urszula Kabzińska, Barbara Kowalczyk, Stanisław Cubała Starosta Powiatu Piotrkowskiego oraz Janusz Jędrzejczyk Wójt Gminy Rozprza.

IMG_1855.jpeg

Po naradzie jury jednogłośnie stwierdziło, że w tym roku niezawodne w szatkowaniu kapusty okazały się Panie z KGW w Rozprzy, które w konkursie zajęły I miejsce  uzyskując 6,078 kg posiekanej kapusty. Wynik jest adekwatny do miejsca gdyż gospodynie miały na to tylko dwie minuty. Zaraz za nimi na II miejscu była reprezentacja z KGW z Janówki z wynikiem 6, 008 kg, natomiast III miejsce należało do KGW z Białocina z wynikiem 6,000 kg. Zwyciężczyniom oraz Kołom Gospodyń Wiejskim, które nie przystąpiły do konkurencji nagrody wręczył Stanisław Cubała Starosta Powiatu Piotrkowskiego, Janusz Jędrzejczyk Wójt Gminy Rozprza, Urszula Kabzińska oraz Barbara Kowalczyk.

IMG_1947.jpeg

Pieczę nad całym konkursem oraz przebiegiem spotkania trzymała Przewodnicząca Stowarzyszenia Gospodyń Gminy Rozprza Elżbieta Piątek, która czuwa by tradycje w gminie Rozprza były podtrzymywane i każdy o nich pamiętał. Dzięki takiemu zaangażowaniu możemy być pewni, że Święto Kiszenia Kapusty i wiele innych na długo pozostanie w naszej Gminie.

IMG_1932.jpeg

Fundatorem kapusty do konkursu byli Państwo Małgorzata i Remigiusz Ryżewscy z Rozprzy.

Zwyciężczyniom serdecznie gratulujemy i cieszymy się, że wśród naszych mieszkanek jest tyle wspaniałych gospodyń.