Tłumacz Migam

SZKOŁA PODSTAWOWA IM. ŚW. MIKOŁAJA W MIERZYNIE BEZPIECZNIE PODCZAS FERII ZIMOWYCH

Nauczyciele w ramach godzin wychowawczych oraz zajęć edukacji wczesnoszkolnej przeprowadzili lekcje na temat zasad bezpieczeństwa podczas nadchodzących ferii zimowych. Celem zajęć było uświadomienie uczniom potencjalnych zagrożeń oraz omówienie zasad odpowiedzialnego spędzania czasu wolnego w okresie zimowym.

Podczas zajęć poruszono następujące zagadnienia:

  • Bezpieczeństwo na lodzie – omówiono zasady wchodzenia na zamarznięte akweny oraz konsekwencje lekceważenia zagrożeń związanych z załamaniem lodu.
  • Zasady zachowania na stokach narciarskich – przypomniano o konieczności noszenia kasków ochronnych, przestrzeganiu regulaminów tras oraz zasad pierwszeństwa na stoku.
  • Zasady poruszania się po drogach zimą – omówiono widoczność pieszych po zmroku, znaczenie noszenia odblasków (przypomnienie o elementach odblaskowych, które uczniowie otrzymali w szkole) oraz ostrożność podczas przechodzenia przez jezdnię.
  • Bezpieczne zabawy na śniegu – przypomniano o niebezpieczeństwach związanych z zjazdem na sankach w pobliżu ulic i przeszkód, a także o unikaniu rzucania twardymi bryłami śniegu.
  • Zachowanie w przypadku zagubienia się – przedstawiono sposoby postępowania w przypadku zgubienia się w lesie lub górach oraz zasady kontaktu z odpowiednimi służbami ratunkowymi ( telefony alarmowe).
  • Pierwsza pomoc w sytuacjach zimowych – podstawowe zasady udzielania pomocy w przypadku odmrożeń, wychłodzenia oraz wypadków na śniegu i lodzie.

Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, zadawali pytania oraz dzielili się własnymi doświadczeniami. Wykorzystano materiały edukacyjne w postaci filmów instruktażowych, prezentacji oraz scenek sytuacyjnych, które pomogły lepiej zrozumieć omawiane zagadnienia. Na stronie internetowej szkoły umieszczono również notatkę z prezentacją multimedialną na temat bezpieczeństwa podczas ferii zimowych.

11 lutego 2025 roku w naszej szkole obchodziliśmy kolejną edycję Dnia Bezpiecznego Internetu. Tegoroczne hasło przewodnie, ,,Razem na rzecz lepszego Internetu’’, podkreśla potrzebę współpracy w celu tworzenia bezpieczniejszego środowiska online dla wszystkich użytkowników. To ważna okazja do refleksji nad tym, jak każdy z nas może przyczynić się do budowania przestrzeni internetowej opartej na szacunku, odpowiedzialności i bezpieczeństwie.

Priorytetowym celem Dnia Bezpiecznego Internetu jest zwiększenie świadomości na temat zagrożeń online i aktualnych problemów, takich jak cyberprzemoc, hejt, zagrożenia związane z mediami społecznościowymi oraz ochrona cyfrowej tożsamości. Uczestnicy są zachęcani do wspólnego działania na rzecz lepszego Internetu poprzez odpowiedzialne, krytyczne i twórcze korzystanie z technologii. W ramach tej ogólnopolskiej akcji uczniowie z naszej szkoły mieli możliwość udziału w specjalnych lekcjach online.

Jednym z kluczowych tematów tegorocznych obchodów było bezpieczeństwo młodych ludzi w sieci, a zwłaszcza ochrona ich wizerunku. W dobie mediów społecznościowych niezwykle istotne jest, aby świadomie podchodzić do publikowania swoich zdjęć oraz udostępniania prywatnych informacji. Należy pamiętać, że raz zamieszczone w Internecie treści mogą być trudno usunięte, a ich niekontrolowane rozpowszechnienie może prowadzić do nieprzewidzianych konsekwencji.

Ponadto uczniowie zostali poinformowani na temat wszystkich zagrożeń wynikających z :

- Publikowaniem zdjęć innych osób bez ich zgody. Każdy ma prawo do decydowania o tym, jakie treści na jego temat pojawiają się w sieci. Zamieszczanie wizerunku znajomych, nauczycieli czy członków rodziny bez ich wyraźnej zgody może naruszać ich prywatność oraz prowadzić do poważnych problemów prawnych i społecznych. Dlatego warto przed publikacją zastanowić się, czy osoba widoczna na zdjęciu zgodziłaby się na jego udostępnienie.

- Ochroną prywatnych zdjęć i informacji. Udostępnianie zbyt wielu danych w sieci, takich jak adres zamieszkania, numer telefonu czy informacje o codziennych nawykach, może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji, w tym kradzieży tożsamości, nękania lub oszustw internetowych. Dlatego tak ważne jest świadome zarządzanie ustawieniami prywatności w serwisach społecznościowych. Regularne sprawdzanie, kto ma dostęp do publikowanych treści, a także korzystanie z silnych haseł i uwierzytelniania dwuskładnikowego to podstawowe kroki w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa online.

Dzień Bezpiecznego Internetu był doskonałą okazją, aby przypomnieć, że odpowiedzialne korzystanie z Internetu to obowiązek każdego użytkownika. Dzięki wspólnym wysiłkom możemy stworzyć przestrzeń, w której wszyscy – a zwłaszcza młodzi ludzie – będą mogli czuć się bezpiecznie i komfortowo.

W naszej szkole w ciągu całego roku szkolnego są poruszane kwestie bezpiecznego poruszania oraz korzystania z Internetu, a także bezpieczeństwa podczas dni wolnych od zajęć dydaktycznych. Nauczyciele podejmują te tematy podczas zajęć z wychowawcą oraz zajęć edukacyjnych w klasach młodszych. Na korytarzach szkolnych umieszczane są gazetki oraz plakaty tematyczne. Nasi specjaliści: pedagog, pedagog specjalny oraz psycholog szkolny przeprowadzają zajęcia dotyczące tych tematów w ramach zajęć z zakresu pomocy psychologiczno – pedagogicznej. Podczas  spotkania podsumowującego I półrocze, Pani Dyrektor również przypomniała uczniom o bezpieczeństwie podczas zbliżających się ferii zimowych oraz odpowiedzialnym korzystaniu z Internetu i mediów społecznościowych.