Tłumacz Migam

ostatni etap zadania pn.: ,,Młodzież i dzieci - bezpieczni w sieci”

W dniach 10.12.2024 r, 11.12.2024r oraz 12.12.2024 r. odbył się już ostatni etap zadania pn.: ,,Młodzież i dzieci - bezpieczni w sieci”, w ramach konkursu ,,SAMORZĄD PRZYJAZNY RODZINIE 2024”. Był to wyjazd edukacyjno - integracyjny dla 460 uczniów klas I-VIII ze Szkół Podstawowych z Rozprzy, Niechcic, Straszowa, Milejowa, Mierzyna i Nowej Wsi do Centrum Nauki i Techniki w Łodzi. Wytypowani przez Dyrektorów Szkół oraz Ośrodek Pomocy Społecznej w Rozprzy w ramach rekrutacji (warunków ściśle określonych w projekcie) uczniowie wzięli udział w wycieczce, w ramach której zwiedzili EC1 oraz Planetarium.
Pierwszym punktem programu wycieczki było Planetarium. Uczniowie, podczas prezentacji na kopulastym suficie imitującym niebo, zasiedli w wygodnych fotelach skierowanych bezpośrednio na symulację, przedstawiającą jesienne niebo w godzinach wieczornych. Osoby prowadzące bardzo wyczerpująco opowiadały o ciałach niebieskich, gwiazdozbiorach oraz genezie ich nazw. Uczniowie mięli szansę przenieść się w czasy starożytnej Grecji słuchając mitów bezpośrednio związanych z nazwami gwiazdozbiorów.
Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie odrestaurowanej łódzkiej Elektrociepłowni sprzed 90 lat. Przewodnicy bardzo jasno i ciekawie opowiadali o urządzeniach, które przez lata zaopatrywały mieszkańców Łodzi w prąd elektryczny oraz ciepło. Dodatkową atrakcją tego miejsca jest możliwość obejrzenia, dotknięcia tych zabytkowych urządzeń. Przewodnicy szczegółowo opowiadali o konstruktorach pieców, pracownikach umysłowych elektrociepłowni oraz pracownikach fizycznych. Uczniowie zobaczyli na własne oczy jak inżynierowie kierowali pracą, sterowali urządzeniami oraz tworzyli coraz to nowsze rozwiązania ułatwiające pracę osób fizycznych. Ciekawym elementem obiektu są gry symulujące pracę zarówno fizyczną jak i umysłową. Każdy z uczniów brał udział w tych grach i przekonał się ile siły należy włożyć, aby wykonywać tego typu pracę.
Podsumowując wyjazd edukacyjno - integracyjny - było to niezwykle ciekawe doświadczenie oraz podróż w czasie. Zdjęcia, symulacje na pulpitach, opowieści przewodnika były doskonałą lekcją historii oraz wspaniałą podróżą sentymentalną.
Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Rozprzy Pani Ewa Szczegodzińska pragnie serdecznie podziękować wszystkim dyrektorom szkół podstawowych, nauczycielom, pracownikom administracyjnym, drogim rodzicom i wspaniałym uczniom za udział, współpracę i ogromne zaangażowanie w ramach realizacji zadania pn.: ,,Młodzież i dzieci bezpieczni w sieci”. Przemiła atmosfera pozwoliła na przeprowadzenie szkolenia w 75 klasach we wszystkich szkołach podstawowych z terenu Gminy Rozprza. Wyrażamy nadzieję, że zdobyta wiedza podczas warsztatów z zakresu Cybezpieczeństwa uświadomiła uczniom jak duże niebezpieczeństwo czyha na nas wszystkich w internecie, a także jak należy unikać niebezpiecznych zdarzeń poprzez czujność i korzystanie z takich gadżetów jak zaślepka na kamerkę w laptopie, bloker danych USB oraz bloker danych dźwięku podczas pracy na komputerze. Raporty poszkoleniowe wskazują, że tego typu programy są bardzo potrzebne i niezwykle pożyteczne dla każdej grupy wiekowej uczniów,a wiedza ta powinna być na bieżąco uzupełniana. 
Logo do wycieczki.png
zdjecie na pierwszy rzut z wyjazdu.jpeg