85 Rocznica bitwy o Szosę Piotrkowską
1 września 1939 roku atakiem wojsk III Rzeszy na Polskę rozpoczął się największy konflikt zbrojny w historii – II wojna światowa. 1 września 2024 r. W 85 rocznicę wybuchu wojny Burmistrz Rozprzy Paweł Kowalczyk wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej w Rozprzy Robertem Kabzińskim oraz Radnym Rady Miejskiej w Rozprzy Konradem Jachimowskim złożyli wieńce i zapalili znicze pod pomnikami, tablicami i obeliskami.
W centrum Rozprzy pod pomnikiem bohaterów poległych w walce o wolność oraz przy ośrodku zdrowia, gdzie znajduje się granitowy kamień z tablicą upamiętniającą bohaterską walkę żołnierzy polskich armii „Łódź" w pierwszych dniach września 1939 r. uczestniczyli Krystyna Famulska – sołtys sołectwa Rozprza oraz strażacy z OSP w Rozprzy.
W Mierzynie na miejscu gdzie znajduje się głaz upamiętniający zwycięską bitwę stoczoną przez oddział partyzancki AK „Wicher” oraz pod pom pomnikiem poświęconym pamięci mieszkańców Mierzyna i okolic zamordowanych przez niemieckiego okupanta,
W Rajsku Małym, gdzie znajduje się obelisk poświęcony „Pamięci Mieszkańcom Wsi Rajska Małego Wywiezionych 7.10.1944 r. I Zamordowanych Przez Niemieckiego Okupanta”,
W Lubieniu pod tablicą „W Hołdzie Mieszkańcom Wsi Lubień”,
W Milejowcu pod pomnikiem „Pamięci Mieszkańców Milejowca Zamordowanych przez Niemców 6 Września 1939 Roku” ,
W Longinówce pod głazem ku „Pamięci 16 Mieszkańców Longinówki I Okolic Zamordowanych Przez Niemieckiego Okupanta 6 Września 1939 Roku”.
Następie jak co roku, tradycyjnie w pierwszą niedzielę września odbyły się na cmentarzu wojennym w Milejowie uroczystości upamiętniające wybuch II Wojny Światowej. Wydarzenie to rozpoczęło się od przemarszu spod kościoła parafialnego w Milejowie, który jak co roku poprowadziła orkiestra Marszowo-Koncertowa z Milejowa.
Uroczystą Mszę Świętą odprawił ksiądz proboszcz Piotr Kotas, a następnie po Mszy świętej wieńce oraz znicze złożyli przybyli na uroczystość przedstawiciele samorządu, powiatu, gmin ościennych oraz sejmu RP.
Na cmentarzu w Milejowie spoczywa 631 żołnierzy Armii „Łódź” i Armii „Prusy”, którzy polegli w pierwszych dniach września 1939 r. w „Bitwie o Szosę Piotrkowską”. Tylko 158 z nich zostało zidentyfikowanych, pozostali zostali pochowani jako żołnierze nieznani.