Tłumacz Migam

Narodowe Czytanie w Rozprzy

W minioną sobotę (9 września) Gminna Biblioteka Publiczna w Rozprzy dołączyła do ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Lekturą tegorocznego wydarzenia było „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. W godzinach przedpołudniowych w Ogrodzie Literackim fragmenty powieści czytali na głos mieszkańcy gminy, czytelnicy rozprzańskiej biblioteki oraz przedstawiciele władz samorządowych.

„Nad Niemnem” to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej, która powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Utwór podejmuje temat Powstania Styczniowego, którego 160. rocznica obchodzona jest właśnie w tym roku. Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej od 2012 roku. Zostało zainicjowane lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W tym akcja odbyła się w ponad 6 tys. miejsc w Polsce i na świecie.

Narodowe Czytanie w Rozprzy uświetnił występ utalentowanego Szymona Jeża, ucznia Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. I. J. Paderewskiego w Piotrkowie Trybunalskim. Pierwsze dwadzieścia pięć osób otrzymało w prezencie egzemplarz „Nad Niemnem”, który można było opatrzeć pamiątkowym stemplem nadesłanym z Kancelarii Prezydenta RP. Na uczestników czekały także okolicznościowe zakładki do książek oraz poczęstunek, który zwieńczył sobotnie wydarzenie.

Lekturą przyszłorocznego Narodowego Czytania będzie „Kordian” Juliusza słowackiego.