Tłumacz Migam

84 Rocznica bitwy o Szosę Piotrkowską

Jak co roku, tradycyjnie w pierwszą niedzielę września odbyły się na cmentarzu wojennym w Milejowie uroczystości upamiętniające wybuch II Wojny Światowej. Uroczystości rozpoczęły się od przemarszu spod kościoła parafialnego w Milejowie, który jak co roku poprowadziła orkiestra Marszowo-Koncertowa pod batutą Kapelmistrza Grzegorza Konopki.

Uroczystą Mszę Świętą odprawił ksiądz proboszcz Piotr Kotas. Po Mszy wieńce pod pomnikiem złożyli: Poseł na Sejm Grzegorz Lorek, Sekretarz Gminy Rozprza Anna Kaźmierczak wraz ze Skarbnikiem Gminy Rozprza Bogdanem Góreckim oraz radnym Rady Miejskiej w Rozprzy Tomaszem Gemelem, Wiceprezes Zarządu Oddziału Miejsko Gminnego Związku OSP RP w Rozprzy Andrzej Matuszczyk, Prezes Zarządu Gminnego PSL w Rozprzy Elżbieta Piątek, Radny Sejmiku Województwa Łódzkiego Marek Mazur oraz Paweł Kowalczyk, Przedstawiciele Klubu Konfederacji w Piotrkowie Trybunalskim, Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Rozprzy Izabela Kwaśniak, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. PPŁK Stanisława Sienkiewicza w Milejowie Iwona Misztela wraz z uczniami oraz harcerze.

Na cmentarzu w Milejowie spoczywa 631 żołnierzy Armii „Łódź” i Armii „Prusy”, którzy polegli w pierwszych dniach września 1939 r. w „Bitwie o Szosę Piotrkowską”. Tylko 158 z nich zostało zidentyfikowanych, pozostali zostali pochowani jako żołnierze nieznani.