Tłumacz Migam

15 maja - święto patronki i promocja zdrowia w SP w Straszowie

15 maja 2023r. w Szkole Podstawowej im. Zofii Grzybowskiej w Straszowie odbyły się obchody Dnia Patronki Szkoły oraz uroczyste przyjęcie Krajowego Certyfikatu Szkoły Promującej Zdrowie.

Imprezę uświetnili zaproszeni goście:  z ramienia Burmistrza Gminy Rozprza - Skarbnik Gminy Bogdan Górecki,  z ramienia Dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty w Łodzi – starsza wizytator Beata Szarlej, Przewodniczący Rady Powiatu Piotrkowskiego - Bernard Matyszewski, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Rozprzy – Agata Bartkowska, Rejonowy Koordynator Szkół Promujących Zdrowie Witold Stawski, Pani Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Łochyńsku – Marzena Herman, Pan Kacper Grzybowski – wnuk Patronki Szkoły oraz zainteresowani rodzice.   

Gości powitała dyrektor szkoły Małgorzata Pokora, nawiązała do tematu spotkania, podkreśliła, że szkoła kontynuuje prozdrowotne działania edukacyjne odbywające się w połączeniu z otaczającą przyrodą, z dbałością o zdrowie fizyczne i psychiczne tak dzieci jak i dorosłych.

Program artystyczny pt.: „Zdrowie jest podróżą, a nie celem”, przygotowany pod kierunkiem pań Marty Kulik, Magdaleny Kaczorowskiej, Magdaleny Pokory z pomocą Rafała Marciniaka, był niezapomnianą  kilkuetapową podróżą począwszy od sentymentalnego spotkania z Patronką Szkoły, poprzez wizytę w bajkowym świecie ekobohaterów  oraz podsumowaniem osiągnięcia szkoły na gruncie zdrowia tj. otrzymania Krajowego Certyfikatu Szkoły Promującej Zdrowie. O zadaniach, które należy pokonać na drodze do zdobycia tak znaczącego osiągnięcia jakim jest Krajowy Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie opowiedział koordynator rejonowej Piotrkowskiej Regionalnej Sieci Przedszkoli i Szkół Promujących Zdrowie -  Witold Stawski. Uroczyste przyjęcie certyfikatu nastąpiło poprzez rozwiązanie wstęgi przez dyrektor szkoły Małgorzatę Pokorę i przybyłych na uroczystość gości.

Ostatnim przystankiem podróży był event  „ Na zdrowie” podczas, którego goście i rodzice mogli zapoznać się z realizacją planu Szkoły Promującej Zdrowe  w obecnym roku szkolnym, którego głównym celem była walka z hałasem, a ważnym przedsięwzięciem utworzenie strefy ciszy na korytarzu szkolnym oraz skorzystać z oferty przygotowanej przez uczniów klas IV – VIII, czyli siedmiu stoisk z wartościowymi propozycjami prozdrowotnymi. Były: porady dietetyka – piramida zdrowego żywienia, degustacja zdrowych przekąsek – owoce, warzywa, detoks – strefa ze świeżymi koktajlami, możliwość pomiaru ciśnienia krwi, kalkulator BMI z pomiarem wzrostu i wagi oraz strefa sportu – możliwość skorzystania z rowerka, skoków na skakance itp.

Po zajęciach  szkolnych uczniowie, jak co roku, złożyli wiązankę i zapalili znicz na grobie Zofii Grzybowskiej.