Tłumacz Migam

Rozprza miastem

Od 1 stycznia 2023 r. na mapie Polski pojawiło się 15 nowych miast.

29 grudnia 2022 r. w Warszawie, Premier Mateusz Morawiecki wręczył akt nadania praw miejskich Rozprzy oraz klucze do miasta.

Premier Mateusz Morawiecki zauważył, że w większości przypadków – w tym także w przypadku Rozprzy – nadanie statusu miasta, to przywrócenie praw miejskich odebranych m.in. w wyniku carskich represji po powstaniu styczniowym. – To była bardzo częsta praktyka caratu – zemsta za uczestnictwo, za pomoc miasta, miejscowości w Powstaniu Styczniowym – powiedział szef rządu.

– 1 stycznia 2023 roku będzie dla Rozprzy dniem sprawiedliwości historycznej – powiedział Artur Cubała zastępca wójta Rozprzy, który odebrał w Warszawie akt nadania praw miejskich. – Prawa miejskie wracają do nas po ponad 150 latach. Wcześniej przez pięć wieków Rozprza była miastem i doskonale się rozwijała. Wierzę, że i tym razem będzie podobnie – dodał. Zmiany statusu gmin były konsultowane z mieszkańcami i wszędzie zostały przez nich poparte. – Tak było w naszym przypadku. W Rozprzy po przeprowadzonych konsultacjach, mieszkańcy jednoznacznie wyrazili swoją opinię w tej sprawie – mówi wicewójt.