Tłumacz Migam

Uroczyste otwarcie cmentarza wojennego w Milejowie

BO WOLNOŚĆ KRZYŻAMI SIĘ MIERZY. Powyższe słowa są fragmentem pieśni "Czerwone maki na Monte Cassino", autorstwa Feliksa Konarskiego i Alfreda Schütza, powstałej w maju 1944 po drugim zwycięskim natarciu Polaków na Monte Cassino.

11 listopada 2022 r., na Cmentarzu Wojskowym w Milejowie oraz w dniu Święta Niepodległości, oddaliśmy cześć wszystkim, którzy stawali w obronie niepodległości Rzeczpospolitej, składając największą ofiarę – czyli swoje życie. Uroczystościom na cmentarzu asystowały poczty sztandarowe oraz kompania honorowa 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego.

Dziękujemy za udział w uroczystości zaproszonym gościom, pocztom sztandarowym, uczniom Szkoły Podstawowej w Milejowie, harcerzom z terenu gminy Rozprza i Wola Krzysztoporska, strażakom oraz żołnierzom 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego za przeprowadzenie ceremoniału wojskowego.

Dzięki współpracy Wójta Gminy Rozprza Janusza Jędrzejczyka z Wojewodą Łódzkim Tobiaszem Bocheńskim, Posłem na Sejm RP Grzegorzem Lorkiem przy współpracy Radnych Gminy Rozprza, Gmina pozyskała z budżetu państwa 930.749,46zł na remont cmentarza wojennego w Milejowie.

„Bardzo ważną rolą samorządu jest dbałość o pamięć tych, którzy polegli w obronie naszej ojczyzny. Dlatego od kilku lat szukaliśmy środków aby odnowić to bardzo ważne miejsce dla naszej gminy. Dzięki otrzymanemu z budżetu państwa dofinansowaniu możemy przeprowadzić remont miejsca spoczynku ponad 600 żołnierzy Armii „Łódź” i „Prusy” – mówi Wójt Gminy Janusz Jędrzejczyk.

Po ceremonii w Milejowie nastąpiło również uroczyste złożenie wiązanek i zapalenie zniczy pod pomnikami w Rozprzy.

Zadanie polegające na remoncie cmentarza wojennego żołnierzy Wojska Polskiego poległych w 1939 r. położonego w miejscowości Milejów, zostało dofinansowane z Budżetu Państwa w kwocie 930.749,46 zł.