Tłumacz Migam

„Polska liryka wokalna w poezji Marii Konopnickiej”

Stowarzyszenie Per Artem Vitae było organizatorem koncertu „Polska liryka wokalna w poezji Marii Konopnickiej”, który odbył się 21 października w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rozprzy. Wydarzenie było okazją do uczczenia dorobku twórczego Marii Konopnickiej, która przypomnijmy, jest patronką roku 2022. Na widowni zasiedli uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Niechcicach, której patronuje polska pisarka.

Uczestnicy wydarzenia mieli okazję wysłuchać 21 utworów poetki do muzyki skomponowanej przez Zygmunta Noskowskiego, Stanisława Niewiadomskiego i Jana Gromskiego. W repertuarze znalazły się m.in. wybrane pieśni z cyklu „Cztery Pory Roku” Zygmunta Noskowskiego, autora „Śpiewnika dla dzieci” do tekstów Marii Konopnickiej. Publiczność wysłuchała również trzech utworów skomponowanych przez Stanisława Niewiadomskiego z cyklu „Jaśkowa dola: 9 pieśni do słów M. Konopnickiej”. Swoją premierę miały także dwa utwory skomponowane przez Jana Gromskiego do wierszy „A choć ty się, ziemio” i „Kubek”.

Na scenie wystąpili: prof. Jolanta Gzella, prof. Rafał Gzella, Tamara Pustelnik oraz Aleksander Krześlak. Koncert poprowadziła Krystyna Pietranek-Kuliś, a o oprawę multimedialną zadbał Jeremi Pająk.

Projekt „Polska liryka wokalna w poezji Marii Konopnickiej” otrzymał dofinansowanie ze środków budżetu Samorządu Województwa Łódzkiego.