Tłumacz Migam

Dożynki Parafialne w Rozprzy

W minioną niedzielę, 18 września 2022 r. odbyły się Dożynki Parafialne w Rozprzy. Uroczystości rozpoczęły się od przemówienia zastępcy Wójta Gminy Rozprza Artura Cubały oraz Przewodniczącej Rady Gminy w Rozprzy Agaty Bartkowskiej, którzy podziękowali wszystkim zebranym uczestnikom "za rolniczy trud i troskę o ziemię ojców” oraz życzyli, aby przyszły rok był dla nich łaskawy i obfitował w plony.

Pobłogosławienia oraz poświęcenia wieńców i chlebów dożynkowych dokonał Ksiądz Michał Woźniak a następnie wszyscy przeszli do Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Matki Życia w Rozprzy, gdzie rozpoczęła się uroczysta Msza Dziękczynna.

W tym roku wieńce dożynkowe przygotowały sołectwa: Rozprza, Stara Wieś, Ignaców, Białocin, Budy, Zmożna Wola, Łochyńsko, Bagno, Bazar, Magdalenka, Kęszyn, Dzięciary, Wroników, Bogumiłów, Nowa Wieś, Straszów, Romanówka/Stefanówka oraz Jeżów.

Dożynki to najważniejsze święto dla wszystkich, którzy związani są z ziemią i jej plonami. Obchody tego wydarzenia przypadają na czas, gdy pustoszeją pola, a praca na nich dobiega końca. Jest to czas radości i  podziękowań Panu Bogu za dary ziemi, a  ludziom za trud. To święto nie tylko rolników ale również nas wszystkich. To czas refleksji nad tym, jak ważna jest ludzka solidarność i współdziałanie oraz wysiłek i wkład w rozwój naszej Gminy.