Tłumacz Migam

Mieszkańcy gminy Rozprza czytali „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza

W minioną sobotę odbyła się kolejna odsłona ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”. W całym kraju organizowane były wydarzenia, w trakcie których czytano lekturę tegorocznej edycji „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Podobnie było w Rozprzy, gdzie do wspólnego czytania utworu zaprosiła mieszkańców Gminna Biblioteka Publiczna w Rozprzy. Wydarzenie objęte było honorowym patronatem Pary Prezydenckiej.

Podobnie jak w ubiegłych latach uczestnicy „Narodowego Czytania” zgromadzili się w Ogrodzie Literackim. „Romantyczność”, „Pani Twardowska”, „Powrót Taty” to tylko niektóre z utworów ze zbioru „Ballady i romanse”, które można było usłyszeć podczas sobotniego wydarzenia. Zgromadzeni mieli także przyjemność wysłuchać Magdaleny Hudzieczek-Cieślar, która w trwającym Roku Romantyzmu Polskiego zaśpiewała utwory znanych polskich kompozytorów. Śpiewaczce akompaniowała Anastazja Wilczkowska. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz samorządowych- Wójt Gminy Rozprza Janusz Jędrzejczyk i Przewodnicząca Rady Gminy Rozprza Agata Bartkowska.

Rozprzańska książnica przygotowała kilka niespodzianek dla uczestników „Narodowego Czytania”. Pierwsze dwadzieścia osób otrzymało egzemplarz „Ballad i romansów”, które można było oznaczyć pamiątkowym stemplem nadesłanym z Kancelarii Prezydenta RP. Chętni mogli otrzymać zakładki do książek wykonane przez bibliotekarzy oraz spróbować pysznej szarlotki z lodami.

Warto dodać, że w tym roku przypada 200. rocznica wydania drukiem „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Zbiór, który zapoczątkował okres polskiego romantyzmu, został wydany w Wilnie w 1822 roku. W przyszłym roku lekturą „Narodowego Czytania” będzie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.