Tłumacz Migam

Wakacje z Gminną Biblioteką Publiczną w Rozprzy oraz filiami

Na ciekawe atrakcje mogli liczyć uczestnicy zajęć zorganizowanych w ramach akcji „Wakacje z biblioteką”. Ofertę warsztatów i spotkań cieszących się dużym zainteresowaniem przygotowała Gminna Biblioteka Publiczna w Rozprzy wraz z filiami. Akcji patronował wójt gminy Rozprza Janusz Jędrzejczyk.

W pierwszym tygodniu wakacji dzieci miały okazję tworzyć boho-wianki, czyli ozdoby, które wyglądem przypominały popularne „łapacze snów”. Do wykonania dekoracji niezbędne były drewniane obręcze, sznurki, kolorowe wstążki, włóczka, kordonek, kwiaty oraz scrapbookingowe dekory. Lipiec zainaugurowały zajęcia tematyczne „Jak bezpiecznie bawić się z psem”, z racji przypadającego 1 lipca Dnia Psa. Spotkanie, podczas którego zostały przedstawione m.in. zasady bezpiecznego kontaktu z obcym czworonogiem poprowadziła sekretarz gminy Rozprza Anna Kaźmierczak.

Kolejny tydzień był okazją do udziału w zajęciach sportowych i warsztatach plastycznych. Pasjonaci sportu mogli sprawdzić swoje umiejętności podczas konkurencji drużynowych m.in. tradycyjnego „zbijaka”, toru z przeszkodami, czy meczu piłki nożnej. O zwycięstwie w tym ostatnim zadecydowały rzuty karne, które dostarczyły ogromnych emocji. W programie „Wakacji z biblioteką” znalazły się także zajęcia  plastyczne „Monstruarium”, które poprowadził doktor sztuk plastycznych Maciej Bohdanowicz z ASP w Łodzi. Uczestnicy zajęć przy zastosowaniu techniki kolażu tworzyli kolekcję zwierząt „niemożliwych”. Bazą do tworzenia prac były kserokopie rycin  pochodzących z XVII- i XIX-wiecznych atlasów zoologicznych.

W trzecim tygodniu bibliotekarze zaprosili najmłodszych do zwiedzania piotrkowskiej Mediateki 800- lecia. Wyjazd dla ponad czterdziestu dzieci z gminy Rozprza został zorganizowany 12 lipca. Program wizyty obejmował zwiedzanie biblioteki, zajęcia w Majsterni oraz eksperymentowanie w wydzielonej strefie SOWA (Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności). W ofercie wakacyjnych spotkań w bibliotece nie mogło zabraknąć uwielbianych przez najmłodszych zajęć kulinarnych. Tym razem dzieci przygotowały słodkie ciasteczkowe lizaki, zwane cake pops. Nie była to jedyna atrakcja przygotowana tego dnia. Deser wymagał czasu na schłodzenie, co było doskonałą okazją do stworzenia morskich przyborników.
Do akcji „Wakacje z biblioteką” przyłączyły się także filie biblioteczne, które zaprosiły dzieci do udziału w ciekawych warsztatach plastycznych i zajęciach edukacyjnych.