Tłumacz Migam

Światowy dzień ziemi w szkołach i przedszkolach

„Sprzątamy Dla Polski” – 22.04.2022r. – SP Straszów

III edycja "Sprzątamy Dla Polski" pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego - 22.04.2022r. włączyliśmy się w ogólnopolską akcję wraz z Gminą Rozprza.

Ekologia i klimat to tematy zajmujące coraz więcej miejsca w przestrzeni debaty publicznej. Każda okazja jest dobra, aby dbać o nasze środowisko. Nie ma jednak lepszej okazji niż 22 kwietnia, który jest Międzynarodowym Dniem Ziemi. Z tej okazji, Stowarzyszenie "Dla Polski" przygotowało ogólnopolską inicjatywę "Sprzątamy Dla Polski", której celem jest wspólne, międzypokoleniowe i zorganizowane oczyszczanie terenów zielonych ze śmieci.

Gmina Rozprza wraz ze swoimi placówkami przystąpiła do tej akcji. Nasza szkoła zaangażowała się w sprzątanie. Wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami wyszli posprzątać najbliższy szkole teren i wieś Straszów. Cała akcja trwała kilka godzin (klasy wychodziły w różnym czasie) a wszystkie zebrane śmieci zostały odebrane przez ZGK w Rozprzy. Szkoła otrzymała worki i rękawiczki od gminy.

 


ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI I UDZIAŁ W INICJATYWIE „SPRZĄTAMY dla POLSKI”

W PRZEDSZKOLU W NIECHCICACH

22 KWIETNIA co roku obchodzimy jako ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI. W tym roku połączyliśmy  święto naszej planety z inicjatywą „SPRZĄTAMY dla POLSKI” pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Dzieci w naszym przedszkolu o ekologii wiedzą już bardzo dużo. Aktywnie uczestniczą w realizacji ogólnopolskich i własnych programów edukacyjnych związanych z ekologią.

Kształtują one u dzieci postawy proekologiczne, przekonanie że każdy z nas może być przyjacielem przyrody. Ważne jest też to, aby wszystkie dzieci działały wspólnie w słusznej sprawie jak i dobrze się bawiły.


Obchody Dnia Ziemi zaczęliśmy w tym roku od wspólnego spotkania dzieci w sali gimnastycznej, gdzie grupa III ”Jeżyki” przestawiła krótki montaż słowno – muzyczny o tematyce ekologicznej. Następnie przedstawiciele poszczególnych grup wzięli udział w quizie ekologicznym wykazując się duża wiedzą i umiejętnościami. Dzieci przypomniały sobie podstawowe zasady ochrony przyrody, dlaczego należy segregować śmieci oraz jakie niebezpieczeństwa ekologiczne zagrażają naszej planecie. 

Nauczycielki przygotowały dla dzieci zawody sprawnościowe pomiędzy przedstawicielami poszczególnych grup. Wszyscy dopingowali zawodników i świetnie się bawili. Na koniec były dyplomy i nagrody dla grup ( nasiona warzyw i kwiatów do zasiania w naszym nowym „Ogrodzie Przedszkolaka”).

Zwieńczeniem Święta była wycieczka do pobliskiego lasu , podczas której dzieci zbierały śmieci, jednocześnie segregując je prawidłowo do odpowiednich worków. Dzień zakończył się sianiem nasion i sadzeniem  pięknych zielonych roślinek w naszym ogródku.

Dziękujemy Paniom Monice Hampel i Agnieszce Robaszek za wspaniałe przygotowanie i poprowadzenie spotkania oraz całej społeczności przedszkolnej.

 


Przedszkole w Rozprzy

22.04.2022r. w ramach akcji „Międzynarodowy Dzień Ziemi 2022 – akcja sprzątania świata! – „Sprzątamy dla Polski” dzieci ze wszystkich grup przedszkola w Rozprzy świętowały Dzień Ziemi. Obchody Dnia Ziemi zostały zainicjowane w 1969r. przez amerykańskiego senatora Gaylorda  Nelsona. Obecnie Święto Ziemi jest obchodzone w ponad 190 krajach i jest zawsze okazją do edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży. Nasze przedszkole również  bierze w nim  czynny udział. W ramach tegorocznych obchodów Dnia Ziemi nasze przedszkolaki przez cały tydzień realizowały zajęcia związane z tematyką ochrony środowiska naturalnego. Dowiedziały się jak ważna jest troska  o środowisko. Przypomniały sobie zasady segregacji śmieci i inne sposoby dbania o stan naszej planety.
Dzieci poznawały również inne zagadnienia związane z ekologią, m.in. sposoby oszczędzania wody, prądu, ciepła, dbania o jakość powietrza.  W tym wyjątkowym dniu nasze przedszkolaki, zaopatrzone w worki foliowe i rękawice ochronne z wielkim zaangażowaniem porządkowały otoczenie wokół przedszkola. Nad bezpieczeństwem dzieci cały czas czuwały nauczycielki i pozostały personel. Udział w przedsięwzięciu poprzedzony został zajęciami dydaktycznymi, które zainspirowały dzieci do pracy, mającej na celu dbanie o najbliższe środowisko.  Jesteśmy dumni z naszych przedszkolaków. Mamy nadzieję, że doświadczenia zdobyte podczas udziału w obchodach Dnia Ziemi,  zaowocują w przyszłości dobrymi ekologicznymi nawykami, wzbudzą w dzieciach wrażliwość oraz odpowiedzialność za własną przyszłość i stan środowiska naturalnego.

20220422_095738.jpeg

278668902_288715539976102_7035901896083749740_n(1).jpeg


Dzień Ziemi w Szkole Podstawowej w Rozprzy

Obchody Dnia Ziemi rozpoczęto w piątek dnia 22 kwietnia 2022r. udziałem uczniów w ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie dla Polski”, w której wzięły udział dwie klasy VII z opiekunami p. Agnieszką Świstak    i ks. Michałem Woźniakiem. Posprzątany został teren boiska gminnego oraz teren ulicy Sportowej.

Dzień 25 kwietnia -  poniedziałek  rozpoczęto krótkim apelem, podczas którego  przedstawiono historię i cel święta na świecie i w Polsce oraz zapoznano z przebiegiem obchodów Dnia Ziemi             w szkole. Wręczono także nagrody w szkolnym konkursie geograficznym klas V -VIII.

W czasie przerw uczniowie podziwiali efekty konkursu „Ekologiczne zabawki” wykonane przez uczniów klas 4- 6 oraz brali udział w rozgrywkach ekologicznych gier stolikowych, wykonanych przez uczniów klas 7- 8  w ramach konkursu „Ekologiczna gra”. Wykonano 28 zabawek i  14 gier o tematyce ekologiczno – przyrodniczej z materiałów odpadowych. W czasie głosowania wyłoniono zwycięzców:

- ekologiczna zabawka : Miłosz Dybalski kl. 5a

- gra ekologiczna : Ksawery Fugat kl. 7d

W tym dniu także zorganizowano stoisko z grami o tematyce zdrowotnej przygotowane przez panią Annę Szulc.

Organizatorzy: nauczyciel biologii Anita Kabzińska i n-l geografii Agnieszka Świstak.