Tłumacz Migam

Blisko milion złotych na modernizację cmentarza wojennego w Milejowie

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej zorganizowanej przez Posła na Sejm RP Grzegorza Lorka, wójta gminy Rozprza Janusza Jędrzejczyka oraz radną rady gminy Rozprza Jolantę Krupę uzyskaliśmy informację, iż gmina Rozprza pozyskała z budżetu państwa dofinansowanie w kwocie 950 000,00 zł na modernizację zabytkowego cmentarza wojennego w Milejowie.

„Dziękujemy Panu Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za przyznanie środków finansowych, Panu Wojewodzie Tobiaszowi Bocheńskiemu za wskazanie naszego wniosku i pozytywną opinię, a Panu Posłowi Grzegorzowi Lorkowi i Pani Jolancie Krupie – radnej Gminy Rozprza za wspieranie i poparcie dla słusznej inicjatywy. Wierzę, że gruntowny remont tego miejsca będzie oddaniem czci żołnierzom, którzy broniąc swojej ojczyzny przed niemiecką armią, oddali dla niej najcenniejszy dar – własne życie” – powiedział Janusz Jędrzejczyk, wójt Gminy Rozprza.

We wspólnej mogile miejsce spoczynku znalazło 629 żołnierzy Armii "Łódź" i Armii "Prusy" poległych w dniach 4-6 września 1939 roku w obronie Piotrkowa Trybunalskiego przed I Niemiecką Dywizją Pancerną. Udało się zidentyfikować tylko 156 poległych, w tym 23 oficerów i 133 żołnierzy
szeregowych. 473 osoby pochowano jako nieznane. Pierwszy pomnik ku czci poległych żołnierzy wybudowano w 1967 roku. Uroczystości odsłonięcia odbyły się 29 października 1967 roku.
W 2001 roku cmentarz odnowiono. Przebudowano gruntownie kwatery, uporządkowano alejki i wykonano nowy obelisk. Tradycyjnie w każdą pierwszą niedzielę września na cmentarzu wojennym w Milejowie odbywają się uroczystości upamiętniające żołnierzy walczących w tzw. ”Bitwie o szosę piotrkowską” i mieszkańców okolicznych miejscowości, pomordowanych wówczas przez Niemców.

Konferencja Posła Grzegorza Lorka, wójta gminy Rozprza Janusz Jędrzejczyka oraz radnej Rady Gminy Jolanty Krupy