Tłumacz Migam

Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W ramach X edycji projektu Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych uczniowie Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi wzięli udział w biegu na dystansie 1963 m.

Podstawowym celem tego wydarzenia, łączącego sport i propagowanie zdrowego trybu życia z upowszechnianiem postaw patriotycznych i wiedzy o naszej historii, jest uczczenie            i popularyzowanie Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych, który przypada na           1 marca. Święto to zostało ustanowione w 2011 roku aby upamiętnić tych, którzy walczyli z komunistami jeszcze długo po zakończeniu II Wojny Światowej. 60 lat wcześniej, 1 marca, ale 1951 r. wykonano wyrok śmierci na członkach Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność               i Niezawisłość”. 1963 m – to dystans dla uczczenia ostatniego Wyklętego – Józefa Franczaka, który zginął w 1963 roku w walkach z komunistycznym rządem. 

Przed zmaganiami sportowymi uczniowie klas VI - VIII obejrzeli prezentację, która przybliżyła im działalność Żołnierzy Wyklętych. Poznali również bohaterów pochodzących z naszego regionu, którzy poświęcili swoje życie w walce o wolną Ojczyznę.

Zwycięzcy dzisiejszego biegu otrzymali pamiątkowe medale oraz drobne upominki ufundowane przez Fundację Wolność i Demokracja, a zostali nimi:  

Iwański Franciszek – I miejsce,                                                                                             

Jeż Bartosz - II miejsce, 

Włodarczyk Kacper - III miejsce. 

Opiekunowie Biegu Tropem Wilczym: Jakubek Dorota, Marciniak Iwona.

Info: SP Nowa Wieś Iwona Marciniak