Tłumacz Migam

Dożynki Parafialne w Rozprzy

W niedzielę, 26 września 2021 r. odbyły się w Rozprzy Dożynki Parafialne. Jak co roku uroczystość rozpoczęła się od przemowy księdza Prałata Wiesława Płomińskiego, proboszcza Parafii Nawiedzenia N.M.P. w Rozprzy który pobłogosławił i poświęcił wieńce, dary oraz chleb dożynkowy przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich. Następnie głos zabrał Wójt Gminy Rozprza Janusz Jędrzejczyk oraz Przewodnicząca Rady Gminy Rozprza Agata Bartkowska którzy złożyli rolnikom wyrazy uznania i szacunku oraz podziękowali za ich trud i wysiłek. Po krótkiej przemowie wszyscy zebrani udali się do Sanktuarium NMP Matki Życia w Rozprzy gdzie rozpoczęła się uroczysta Msza Dziękczynna.

W tym roku wieńce dożynkowe przygotowały sołectwa: Białocin, Stara Wieś, Straszów, Ignaców, Rozprza, Bagno, Gieski, Łochyńsko, Romanówka oraz miejscowości Bogumiłów wraz z Bazarem, Magdalenką oraz Wronikowem, a także Kęszyn wraz z Dzięciarami oraz Jeżów.

Uroczystości dożynkowe to czas nie tylko podziękowań dla rolników, hodowców, ogrodników i pszczelarzy za ich ciężką pracę, ale jednocześnie podtrzymywanie tradycji głęboko zakorzenionej w kulturze wsi polskiej.