Tłumacz Migam

Inscenizacje historyczne w Beleniu i Łowiczu

Marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber zaprasza na wojewódzkie inscenizacje bitwy nad Wartą i Bzurą. Będą to najbardziej widowiskowe rekonstrukcje historyczne w naszym regionie. 

Pierwsza rekonstrukcja nawiązująca do walk o rzekę Wartę odbędzie się 4 września między Strońskiem a Beleniem pod Zduńską Wolą. Początek wydarzenia o godz. 17.00. Będzie to również pierwsza odsłona nowego projektu Urzędu Marszałkowskiego „Łódzkie Pamięta”, dzięki któremu mieszkańcy będą mogli w atrakcyjny sposób przypomnieć sobie wydarzenia z historii naszego regionu.

- Tę rekonstrukcję organizował niegdyś powiat zduńskowolski, niestety od dwóch lat ta wspaniała impreza się nie odbywa. Uznaliśmy, że ją przejmiemy i pokażemy państwu dużo szerzej i bardziej efektownie – mówił marszałek Grzegorz Schreiber podczas briefingu prasowego zapowiadającego projekt.

Tegoroczna rekonstrukcja na terenach Strońska i Belenia będzie bardzo widowiskowa. Duży nacisk położony został na pokaz pirotechniczny. Będzie też więcej pojazdów, wojska i ludności cywilnej. Nie zabraknie też samolotu.

Kolejna inscenizacja organizowana w ramach projektu „Łódzkie Pamięta” odbędzie się 11 września na Starym Rynku w Łowiczu. Początek rekonstrukcji obrony Łowicza przed wojskami niemieckimi zaplanowano na godz. 20.30.

-  Przewidujemy odtworzenie nocnego epizodu bitwy o miasto. Walki będą się odbywać w ścisłym centrum, na Starym Rynku. Pokażemy taki moment, kiedy Polacy się wycofują, ludność cywilna ucieka, są niszczone budynki, jest dużo wybuchów, dużo strzelaniny – mówił Michał Kordecki zastępca dyrektora Łódzkiego Domu Kultury, który organizuje rekonstrukcję.

Obydwu inscenizacjom będzie towarzyszyć wystawa sprzętu wojskowego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Wydarzenia honorowym patronatem objęli Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak i Wojewoda Łódzki Tobiasz Bocheński.

Inscenizacje historyczne w Beleniu i Łowiczu - plakat