Tłumacz Migam

Warsztaty Wielkanocne z Gminną Biblioteką Publiczną w Rozprzy i filiami

Warsztaty plastyczne online i konkurs na wielkanocną ozdobę, to działania podjęte w ostatnich dniach przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Rozprzy oraz jej filie.  Mimo trudnej sytuacji epidemiologicznej, biblioteki nie zrezygnowały z organizacji corocznych zajęć i spotkały się z czytelnikami w wirtualnej rzeczywistości.

Biblioteka w Rozprzy zaprosiła do udziału w zajęciach zarówno dzieci, jak i dorosłych. Uczestnicy odebrali przygotowane pakiety, które zawierały wszystkie materiały niezbędne do wykonania wielkanocnych ozdób. Kolorowe wstążki, styropianowe jajka, piórka, gałązki bukszpanu oraz inne elementy dekoracyjne pozwoliły stworzyć dzieciom ciekawe kompozycje w koszyczku. W zajęciach uczestniczyło 20 młodych pasjonatów rękodzieła w wieku 7-11 lat. Wielkanocne stroiki, były zaś hasłem przewodnim warsztatów skierowanych do dorosłych, w których wzięło udział 15 osób.

Filia w Lubieniu zorganizowała warsztaty dla dzieci, podczas których powstawały wielkanocne wianki. Podobnie jak w przypadku pozostałych bibliotek, każdy uczestnik otrzymał pakiet z materiałami potrzebnymi do realizacji zadania. Następnie, we własnym domu, Czytelnicy wykonali swoje prace korzystając ze zdalnej pomocy osoby prowadzącej spotkanie. Wielkanocny zajączek w doniczce będzie natomiast gościł w domach uczestników zajęć zorganizowanych przez filie w Mierzynie i Milejowie.

Czterdzieści prac zostało ocenionych w konkursie „Wielkanocna ozdoba” zorganizowanym przez bibliotekę w Niechcicach. Konkurs adresowany był do dzieci i młodzieży w wieku 6-14 lat. Celem zadania było podtrzymanie tradycji własnoręcznego wykonania świątecznych dekoracji. Z uwagi na to, że wszystkie prace były piękne, wykonane różną techniką, wymagające dużego zaangażowania, i kreatywności, decyzją Organizatora konkursu zasłużyły na I miejsce. Pisanki stanowią nieodłączny element wielkanocnego świętowania, dlatego biblioteka w Niechcicach podzieliła się ze swoimi czytelnikami filmem prezentującym tradycyjny, znany od wielu pokoleń sposób malowania jajek. Film przygotowała pani Dorota z KGW w Niechcicach we współpracy z tamtejszą filią biblioteczną.

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych Gminna Biblioteka Publiczna w Rozprzy życzy zdrowia, pogody ducha oraz wiosennego nastroju. Niech te Święta przepełnią Wasze serca nadzieją.