Tłumacz Migam

Konferencja „Aktualność przesłania Arcybiskupa Józefa Życińskiego”

Arcybiskup Józef Życiński zawsze szukał wspólnych wartości – podkreśla ks. dr Tomasz Adamczyk, jego były sekretarz i wykładowca KUL. Zbliżająca się rocznica śmierci arcybiskupa to okazja do przypomnienia jego bogatej osobowości i działalności. W środę 10 lutego 2021 roku KUL zaprasza na konferencję naukową online poświęconą osobie arcybiskupa lubelskiego i wielkiego kanclerza KUL (1997-2011). Wspominać go będą m.in. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury kard. Gianfranco Ravasi, ks. prof. Michał Heller (Centrum Kopernika) czy prof. Andrzej Zoll (UJ).

Józef Życiński (1948-2011) był jednym z najbardziej rozpoznawalnych hierarchów polskiego Kościoła przełomu XX i XXI wieku. W 1990 roku Jan Paweł II mianował go biskupem tarnowskim, a w 1997 arcybiskupem lubelskim. Jako pasterz diecezji lubelskiej z urzędu pełnił funkcję wielkiego kanclerza KUL, ale także kierował Katedrą Relacji między Nauką a Wiarą na Wydziale Filozofii. Zmarł niespodziewanie 10 lutego 2011 roku w Rzymie.

Arcybiskup Życiński był twórcą odbywających się co cztery lata w Lublinie Kongresów Kultury Chrześcijańskiej, przestrzeni spotkania intelektualistów i ludzi kultury. Ostatni kongres miał miejsce jesienią ubiegłego roku. - To symptomatyczny przykład niezwykle ważnej i wciąż aktualnej inicjatywy księdza arcybiskupa, który w wielu przestrzeniach był prekursorem idei – mówi ks. dr Adamczyk, organizator konferencji. -  Ukazuje też charakterystyczny rys jego postawy - chrześcijaństwa otwartego na dialog, szukania wspólnych wartości z osobami inaczej myślącymi. W trakcie konferencji poświęconej arcybiskupowi przedstawiciele świata nauki, kultury, mediów i innych środowisk ocenią aktualność przesłania jego myśli filozoficznej i społecznej, a także postrzegania przez niego roli kultury i mediów, jako nośników wartości – dodaje.

Ideą konferencji jest ukazanie wkładu abp. Józefa Życińskiego - hierarchy, profesora filozofii, intelektualisty, człowieka dialogu - w przestrzeń nauki i kultury oraz budowanie społecznej odpowiedzialności. Nie zabraknie również osobistych refleksji przyjaciół i współpracowników arcybiskupa, gdyż jak wspomina prof. Piotr Gutowski - Zapraszał do siebie wiele osób, które pod wpływem kontaktu z nim się zmieniały, zmieniały się pozytywnie...

Otwarcia konferencji dokonają: Metropolita Lubelski abp Stanisław Budzik, Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury kard. Gianfranco Ravasi, Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski,  oraz Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej adw. Jacek Trela. Zaproszenie do udziału w konferencji przyjęli m.in. ks. prof. Michał Heller (Centrum Kopernika), prof. Jan Woleński (PAN), prof. Stanisław Krajewski (UW), prof. Piotr Gutowski (KUL), ks. prof. Robert Nęcek (UPJP2), prof. Andrzej Zoll (UJ), Marek Zając (dziennikarz).

Konferencja „Aktualność przesłania Arcybiskupa Józefa Życińskiego” odbędzie się w formie zdalnej na platformie Microsoft Teams (do spotkania można dołączyć w przeglądarce internetowej, udział nie wymaga rejestracji ani posiadania konta w tej aplikacji). Początek o godz. 10.30.

Link do transmisji

Na zakończenie, o godz. 19.00, w Archikatedrze Lubelskiej zostanie odprawiona Msza św. w intencji śp. abp. Józefa Życińskiego. Liturgii będzie przewodniczył i homilię wygłosi Metropolita lubelski ks. abp Stanisław Budzik. Zapraszamy do wspólnej modlitwy, bezpośrednia transmisja będzie dostępna pod adresem: http://archikatedra.kuria.lublin.pl/na-zywo

abp-Zycinski.jpeg