Tłumacz Migam

W sobotnie przedpołudnie - 5 września 2020 r. w Ogrodzie Literackim odbyła się kolejna edycja ”Narodowego Czytania”.

W sobotnie przedpołudnie - 5 września 2020 r. w Ogrodzie Literackim odbyła się kolejna edycja ”Narodowego Czytania”. Na spotkanie zaprosili Wójt Gminy Rozprza Janusz Jędrzejczyk oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Rozprzy a wśród licznie zebranych osób obecna była m.in. Sekretarz Gminy Rozprza Pani Bożena Nagrodzka oraz Przewodnicząca Rady Gminy Rozprza Pani Agata Bartkowska.. Wydarzenie objęte było honorowym patronatem Pary Prezydenckiej.  Tym razem uczestnicy spotkania odczytali wspólnie fragment „Balladyny” Juliusza Słowackiego. Dla czytelników przygotowano także kilka innych atrakcji.

Dramat Juliusza Słowackiego „Balladyna” został napisany w 1834 roku, w czasie pobytu poety w Szwajcarskiej Genewie. Był to okres tak zwanej Wielkiej Emigracji. Nastroje panujące wśród emigrantów były złe. Środowisko podzieliło się na liczne ugrupowania i obozy, które toczyły ze sobą spory. W tych okolicznościach Słowackiemu przyszła do głowy myśl, by napisać dzieło, które pokazywałoby „optymistyczną” przeszłość kraju. Takie przekonanie spowodowało, że sięgną po tematykę pozahistoryczną, legendarną, przypominającą Polakom tradycję i główne wartości, tchnącą optymizmem.

„Balladyna” to dramat o funkcjonowaniu na świecie dobra i zła. Bohaterki zostały opisane na zasadzie kontrastu: Alina to uosobienie dobra, Balladyna – zła. W świecie utworu zło zwycięża nad dobrem. Alina zostaje zamordowana, żoną księcia Kirkora zostaje Balladyna. Ginie także, szlachetny Kirkor, który chce zwrócić koronę Pustelnikowi. Dopiero w ostatniej scenie, po wydaniu na siebie wyroku ginie Balladyna a dobro odzyskuje władzę.

Uczestnicy spotkali się w Altanie Twórczych Myśli, gdzie czekał już przygotowany na tę okazję poczęstunek. Wybranym fragmentem utworu Juliusza Słowackiego był akt V przeczytany z podziałem na role. Każdy z czytelników, który wziął udział w akcji „Narodowe Czytanie” otrzymał pamiątkowy egzemplarz „Balladyny” ze stemplem Kancelarii Prezydenta oraz ręcznie wykonane upominki.