Tłumacz Migam

Jasełka w Szkole Podstawowej w Rozprzy, Straszowie i Nowej Wsi

Szkoła Podstawowa w Rozprzy

 

20 grudnia 2019 roku tuż przed Świętami Bożego Narodzenia uczniowie Szkoły Podstawowej w Rozprzy przygotowali jasełka zatytułowane „Niesforna klasa”. Tym razem tajemnica Bożego Narodzenia rozegrała się w szkolnych realiach lekcyjnych. Głównym przesłaniem tych jasełek była walka dobra ze złem. Młodzi aktorzy zagrali bardzo niegrzecznych uczniów, którzy spotkali anioła i diabła. Anioł ostrzegał dzieci przed złem i zaprowadził do nowo narodzonego Jezusa. Spotkanie z Jezusem, który jest Miłością, odmieniło serca niesfornych dzieci niosąc całej szkolnej społeczności przesłanie radości i pokoju. W role Świętej Rodziny, aniołów, pasterzy i pozostałych bohaterów wcielili się uczniowie z klas III , V i VII.

Występy uświetnił chórek pod kierunkiem p. Katarzyny Juszczyk, który pięknymi kolędami i pastorałkami uzupełnił całość przedstawienia.

Na zakończenie pani dyrektor złożyła wszystkim świąteczne życzenia i wspólnie odśpiewaliśmy kolędę „Lulajże Jezuniu”.

Jasełka przygotowały p. Beata Cieślak oraz p. Kinga Matuszewska, a dekoracje wykonała p. Agnieszka Staniaszek.

 


 

Szkoła Podstawowa w Straszowie

 

20 grudnia 2019 roku w Szkole Podstawowej w Straszowie podsumowano projekt „BOŻE NARODZENIE....” oraz dokonano uroczystego otwarcia pomieszczenia biblioteki szkolnej.

„BOŻE NARODZENIE JEST ZAWSZE WTEDY GDY W SERCU CZŁOWIEKA RODZI SIĘ MIŁOŚĆ” pod tym hasłem bardzo uroczyście i już w świątecznym nastroju podsumowano projekt realizowany w ciągu całego tygodnia przez dzieci przedszkolne i uczniów szkoły, którzy przygotowywali kolędy zaprezentowane na koncercie kolęd, wigilie klasowe  – poznawali zwyczaje i tradycje związane ze świętami Bożego Narodzenia, wspólnie przygotowali posiłki. Wcześniej chętni uczniowie pod kierunkiem opiekunów Samorządu Uczniowskiego pań Marleny Wachury i Magdaleny Kaczorowskiej, wykonywali kartki świąteczne, które zostały wysłane wraz z życzeniami do wszystkich przyjaciół szkoły.

Od rana w szkole było bardzo świątecznie. O godz. 9.00 odbyły się przepiękne jasełka, pt.: ”BOŻE NARODZENIE„- przygotowane przez p. Barbarę Rębelińską , p. Martę Kulik, p. Kamilę Drążczyk i p. Romanę Matusik, ze wsparciem p. Ewy Góreckiej z  uczniami klasy VII a i III b, a szkoła otrzymała od organu prowadzącego prezent w postaci nowego pomieszczenia na bibliotekę szkolną.

Zaszczycili nas swoją obecnością: wójt Gminy Rozprza- Janusz Jędrzejczyk, Przewodniczący Rady Powiatu Piotrkowskiego – Bernard Matyszewski, Przewodnicząca Rady Gminy Rozprza – Agata Bartkowska, skarbnik Gminy Rozprza  – Bogdan Górecki, Kierownik Gminnego Zespołu Oświaty – Edyta Łukasik , ksiądz prałat - proboszcz Parafii NNMP w Rozprzy - Wiesław Płomiński, dyrektor DPS w Łochyńsku – Marzena Herman, dyrektor Przedszkola w Niechcicach – Beata Sianos,   przewodnicząca Rady Rodziców - Agnieszka Przycka oraz przybyli rodzice. 

Po jasełkach goście pokłonili się Świętej Rodzinie w szopce i złożyli prezenty – książki pod szkolną choinką, a następnie udali się wraz z panią dyrektor i wicedyrektor oraz przewodniczącym samorządu uczniowskiego do wyremontowanego, dzięki przychylności finansowej organu prowadzącego szkołę – Gmina Rozprza, pomieszczenia przeznaczonego na nową bibliotekę szkolną. Panie R. Matusik, M. Wachura i M. Kaczorowska przygotowały kącik – prezent na szkolnym korytarzu, który zaproszeni musieli „rozpakować”, by uroczyście otworzyć bibliotekę. Ksiądz proboszcz poświęcił pomieszczenie, które na wszystkich zrobiło duże wrażenie.

Następnie odbyły się uroczyste wigilie klasowe, podczas których uczniowie wdrażani byli  do kultywowania polskich tradycji poprzez organizowanie wigilii w klasach i śpiewanie kolęd.  Wszyscy uczniowie potrafili sprawnie nakryć stół i podać przygotowane potrawy wigilijne,  kulturalnie zachować się siedząc przy stole  i łamiąc się opłatkiem.

Od godz. 11.30 rozpoczął się koncert kolęd,  podczas którego wszystkie klasy wykonały przygotowaną z wychowawcą oraz nauczycielem muzyki p. Ewą Górecką kolędę.

 

 


 

Szkoła Podstawowa w Nowej Wsi

 

,,Bóg się rodzi” – pod takim hasłem 20 grudnia 2019 r. odbyło się w Szkole Podstawowej w Nowej Wsi przedstawienie jasełkowe. Uczniowie zaprezentowali wielkie wydarzenie z przed 2000 lat, kiedy to Jezus przyszedł na świat w ubogiej stajence. W miłej, radosnej atmosferze wszyscy obejrzeli występ młodych artystów, którzy wcielili się w rolę Maryi, Józefa, aniołów, pastuszków, Trzech Króli oraz dzieci składających pokłon Dzieciątku w żłobie. Wśród śpiewu kolęd i pastorałek nastrój świąteczny udzielił się wszystkim obecnym. Występ nagrodzony został gromkimi brawami. Jasełka zaprezentowali uczniowie klas 0, II, IV, VII, VIII pod kierunkiem p. M. Szulc, p. B. Wewiury i p. A. Wtorkowskiej . Pani Dyrektor na koniec podziękowała uczniom za piękny występ oraz paniom, które pomagały przy dekoracji - p. B. Kołowrotkiewicz i p. A. Jaskólskiej.

Obecnością swoją zaszczycili szkołę ksiądz prałat Wiesław Płomiński, Bożena Nagrodzka sekretarz Gminy Rozprza, Bogdan Górecki skarbnik Gminy Rozprza, Zdzisław Piątek zastępca przewodniczącej Rady Gminy Rozprza, sołtysi pobliskich wsi, przewodniczące Kół Gospodyń Wiejskich, prezes Straży Pożarnej OSP w Starej Wsi, emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły, rodzice, nauczyciele oraz uczniowie szkoły.

Zarówno Pani Dyrektor Bogumiła Wewiura jak i przybyli goście złożyli wszystkim najserdeczniejsze życzenia z okazji nadchodzących świąt.

 

 

 

Informacje: SP w Rozprzy, SP w Straszowie, SP w Nowej Wsi