Tłumacz Migam

Jubileusz 100-lecia Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim.

W miniony czwartek 5 grudnia 2019 r. w Mediatece 800-lecia w Piotrkowie Trybunalskim odbyła się uroczysta gala upamiętniająca 100-lecie istnienia Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim połączona z podsumowaniem ogólnopolskich obchodów 100-lecia Archiwów Państwowych w Polsce.

Na wstępie głos zabrał Dyrektor Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim dr Tomasz Matuszak który w skrócie przedstawił historię Archiwum.

Dotychczas siedziba Archiwum mieściła się w budynku sądu przy ulicy Toruńskiej. W chwili obecnej przenosi się do budynku dawnej Synagogi      i tam też będzie czekać na ukończenie budowy nowej siedziby przy ulicy Batorego w Piotrkowie Trybunalskim.

Następnie dr Paweł Pietrzyk – Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych w Polsce rozpoczął podsumowanie obchodów 100-lecia istnienia Archiwów Państwowych w Polsce.

Wśród licznie zebranych gości znaleźli się m.in. Prezydent Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztof Chojniak, Wicemarszałek województwa Łódzkiego Zbigniew Ziemba, Dyrektor Generalny Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Czuba, Przewodniczący Rady Powiatu Bernard Matyszewski, Poseł Grzegorz Lorek, wójtowie, władze akademickie, przedstawiciele policji oraz dyrektorzy i pracownicy ze wszystkich oddziałów archiwów państwowych w kraju.

Dyrektorowi Tomaszowi Matuszakowi serdeczne życzenia i gratulacje oraz słowa uznania za pracę na rzecz rozwoju Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim złożył również wójt Gminy Rozprza Janusz Jędrzejczyk.