Tłumacz Migam

22 listopada Gminna Biblioteka Publiczna w Rozprzy zorganizowała dwa pokazy filmu „Warszawa: Miasto Podzielone”.

22 listopada Gminna Biblioteka Publiczna w Rozprzy zorganizowała dwa pokazy filmu „Warszawa: Miasto Podzielone”. Gościem jednego ze spotkań był reżyser dokumentu- Eric Bednarski.

W porannym pokazie udział wzięli uczniowie klas VIII ze Szkoły Podstawowej w Rozprzy. Na sali obecny był Sławomir Grünberg- reżyser wielu nagradzanych filmów dokumentalnych, który już kilkukrotnie odwiedził Rozprzę. Film Bednarskiego przedstawiający historię warszawskiego getta wywarł duże wrażenie zwłaszcza na młodej publiczności. Reżyser podzielił się historiami
i ciekawostkami z planu filmowego oraz chętnie odpowiadał na zadawane pytania. Ci, którzy rano nie mogli uczestniczyć w pokazie, mieli szansę obejrzeć produkcję wieczorem o godz. 18:00.

W filmie „Warszawa: Miasto Podzielone” została przedstawiona rzeczywistość po obu stronach warszawskiego getta. Unikatowe, wcześniej niepublikowane nagrania nakręcone w Warszawie w 1941 r. stały się dla Erica Bednarskiego inspiracją do poszukiwań odpowiedzi na pytania dotyczące m.in. konsekwencji podziału Warszawy i tragicznych losów mieszkańców żydowskiego getta. W filmie przedstawiono wspomnienia ludzi ocalałych z getta, a także opinie historyków, architektów i artystów dotyczące odizolowania ludności żydowskiej od pozostałej części miasta. Równolegle, film ukazuje kadry z życia współczesnej Warszawy, w której do dziś dzień są namacalne ślady tragedii sprzed ponad 70 lat.

Eric Bednarski urodził się w mieście Halifax w Kanadzie. Obecnie mieszka i pracuje w Warszawie. Laureat licznych nagród, w tym nagrody Gemini przyznawanej przez Kanadyjską Akademię Filmową
i Telewizyjną za film dokumentalny zrealizowany we współpracy z National Film Board of Canada.
W 2015 otrzymał odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznawaną przez Ministerstwo Kultury
i Dziedzictwa Narodowego.

Pokazy zostały zorganizowane w ramach działalności Klubu Filmowego REPLAY, powołanego z inicjatywy rozprzańskiej biblioteki.

 

Info: Gminna Biblioteka Publiczna w Rozprzy