Tłumacz Migam

Gminna Biblioteka Publiczna w Rozprzy zaprasza na pokaz filmu

"Warszawa: Miasto Podzielone" to tytuł filmu dokumentalnego, który będzie można obejrzeć 22 listopada (piątek) podczas dwóch pokazów specjalnych organizowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Rozprzy. Gościem specjalnym jednego z pokazów będzie reżyser filmu- Eric Bednarski. Wydarzenie zainauguruje działalność Klubu Filmowego „Replay” powołanego z inicjatywy rozprzańskiej biblioteki.

Rok 1941. Warszawa. Młody Polak, ryzykując życiem, kręci amatorski film ukazujący rzeczywistość po obu stronach muru warszawskiego getta. Odnalezienie taśmy po latach jest pretekstem dla reżysera Erica Bednarskiego, by wrócić do wydarzeń wyrwania i odgrodzenia części miasta, eksterminacji mieszkańców i destrukcji. Przejmujący archiwalny materiał, jedyny do tej pory nienazistowski i niepropagandowy dokument z tamtego miejsca, wpleciony w film, staje się niemym świadkiem tragedii. Zestawiony ze wspomnieniami ocalałych z getta, mieszkańców Warszawy oraz opiniami historyków, architektów i artystów, ukazuje zarówno pamięć o tamtych wydarzeniach, jak i stawia pytania o to, co znaczy dla miasta i jego funkcjonowania tragedia w tak niespotykanej skali. Równolegle widzimy sceny z życia nowoczesnej, dynamicznej metropolii, w której ślady ran sprzed 75 lat wciąż są namacalne i widoczne. Zmuszają one do refleksji nad procesami z jednej strony odbudowy i rozwoju, a z drugiej utrwalania pamięci.

Eric Bednarski- laureat licznych nagród, w tym nagrody Gemini przyznawanej przez Kanadyjską Akademię Filmową i Telewizyjną za film dokumentalny zrealizowany we współpracy z National Film Board of Canada. Był nominowany do prestiżowej nagrody Writers Guild of Canada. W 2015 otrzymał odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznawaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Filmy Bednarskiego były prezentowane na międzynarodowych festiwalach oraz w instytucjach takich jak ONZ, Parlament Europejski czy Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau.

 

Warszawa Miasto podzielone plakat.png