Tłumacz Migam

Zakończenie projektu Rozprzańska Karta 1926 badawczo, filmowo i teatralnie

W minioną niedzielę, 20 października 2019 w Gminnym Centrum Kultury w Rozprzy miał miejsce finał projektu „Rozprzańska Karta 1926 badawczo, filmowo i teatralnie”. Sam projekt zrodził się z zainteresowania jego organizatorów Polską Deklaracją o Przyjaźni i Podziwie dla Stanów Zjednoczonych – wyjątkową kartką urodzinową ofiarowaną przez Polaków Stanom Zjednoczonym w 1926 roku w 150 rocznicę Deklaracji Niepodległości. Rozprzańska Karta 1926 liczy dwie strony i zawiera 158 podpisów Rozprzan, złożonych i przekazanych Stanom Zjednoczonym w 1926 r.

W ramach projektu odbyły się trzy rodzaje warsztatów: historyczno-dziennikarskie, filmowe oraz teatralne. 35-ciu uczniów – pod okiem Izabelli Radke-Marczak, nauczycielki z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych i Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych nr 3 w Piotrkowie Tryb., Anity Kabzińskiej, nauczycielki Szkoły Podstawowej im. Józefa Pawlikowskiego w Rozprzy oraz Roberta Kabzińskiego, lokalnego radnego, społecznika i miłośnika Rozprzy – badało w lokalnych archiwach i księgach parafialnych, co działo się po roku 1926 z tymi, którzy złożyli podpisy na karcie urodzinowej w 1926 roku. Zaznaczyć również należy, że jest to pierwszy oraz innowacyjny tego rodzaju projekt w Polsce.

Wyniki badań i poszukiwań zostały przełożone na film „Rozprzańska Karta 1926” w reż. Sławomira Grūnberga oraz spektakl „Okna czasu Rozprzy” w reż. Jarosława Figury. Efekty trzech tygodni pracy można było obejrzeć w siedzibie Gminnego Centrum Kultury w Rozprzy oraz budynku Szkoły Podstawowej w Rozprzy.