Tłumacz Migam

Dobiegł końca projekt „O Moniuszce na kartach Kamishibai”

Dobiegł końca projekt „O Moniuszce na kartach Kamishibai” organizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Rozprzy i Łódzki Dom Kultury.

Uroczyste podsumowanie projektu odbyło się 15 października br. w Gminnym Centrum Kultury w Rozprzy. W spotkaniu uczestniczyły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Rozprzy, nauczyciele oraz wójt gminy Rozprza, Janusz Jędrzejczyk. Wydarzenie uświetnił koncert sopranistki Magdaleny Hudzieczek- Cieślar przy akompaniamencie Katarzyny Antoniak.

Projekt miał na celu popularyzację wiedzy o życiu i twórczości Stanisława Moniuszki w 200. rocznicę urodzin polskiego kompozytora. We wrześniu uczniowie klasy V a ze szkoły w Rozprzy wzięli udział w warsztatach.
W czasie ich trwania tworzyli teksty i ilustracje do opowiadania Kamishibai, którego głównym bohaterem był twórca słynnych oper takich jak „Halka” czy „Straszny Dwór”. Warsztaty literackie, na których powstały teksty do opowiadania, poprowadziła Izabella Klebańska, autorka książki „Hej, zagrajcie siarczyści!. Opowieść
o Stanisławie Moniuszce”. Ilustracje wykonane techniką kolażu, tworzone były pod okiem Magdaleny Pilch.

Głównym punktem spotkania finałowego była prezentacja opowiadania o życiu i twórczości Moniuszki
w formie teatrzyku Kamishibai. Uczestnicy obejrzeli także krótki film z przebiegu wszystkich spotkań zrealizowanych w ramach projektu. Publiczność miała także okazję wysłuchać koncertu „Moniuszko i przyjaciele”.

Projekt organizowany przez Łódzki Dom Kultury Instytucję Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego
i Gminną Bibliotekę Publiczną w Rozprzy realizowany był w ramach współorganizacji projektów kulturalnych na terenie województwa łódzkiego- Rok Moniuszki 2019.

stopka - kolorowa.jpeg