Tłumacz Migam

Gminna Biblioteka Publiczna w Rozprzy zaprasza na warsztaty

Projekt „Rozprzańska Karta 1926 badawczo, filmowo i teatralnie” zrodził się z zainteresowania jego organizatorów Polską Deklaracją o Przyjaźni i Podziwie dla Stanów Zjednoczonych – wyjątkową kartką urodzinową, ofiarowaną przez Polaków Stanom Zjednoczonym w 1926 roku, kiedy to Ameryka świętowała 150. rocznicę Deklaracji Niepodległości. Aktualnie 5,5 miliona podpisów zebranych w 111 tomach, zawierających ponad 30 tysięcy stron – wiele pięknie ilustrowanych lub ozdobionych fotografiami – zostało zdigitalizowanych i udostępnionych na stronie internetowej Biblioteki Kongresu w Waszyngtonie. Projekt digitalizacji tej wyjątkowej kolekcji zatytułowanej Klasa 1926, zainicjowany przez Bibliotekę Polską w Waszyngtonie we współpracy z Biblioteką Kongresu i wsparty przez Ambasadę RP, umożliwił dostęp to tej historycznej kolekcji badaczom z całego świata.

Dzięki pomysłowi Fundacji LOGTV Films Polska „Rozprzańska Karta 1926 badawczo, filmowo i teatralnie”, sfinansowana przez Łódzki Dom Kultury w ramach projektu Bardzo Młoda Kultura 2019-2021, dzieci i młodzież z Rozprzy, małej, ale jakże prężnie działającej miejscowości koło Piotrkowa Trybunalskiego, otrzymały możliwość dołączenia do grona badaczy. Rozprzańska Karta 1926 liczy dwie strony i zawiera 158 podpisów rozprzan, złożonych w darze Ameryce w 1926 r. Kim byli ci, którzy złożyli podpisy? Co się z nimi później działo? Na te i inne pytania nasi badacze – uczestnicy projektu – postarają się znaleźć odpowiedź.

W ramach projektu odbędą się trzy rodzaje warsztatów: historyczno-dziennikarskie, filmowe oraz teatralne. 35 dzieci i młodzieży – pod okiem lokalnych pasjonatów: Izabelli Radke-Marczak, nauczycielki z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych i Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych nr 3 w Piotrkowie Tryb., Anity Kabzińskiej, nauczycielki Szkoły Podstawowej im. Józefa Pawlikowskiego w Rozprzy, Roberta Kabzińskiego, lokalnego radnego, społecznika i miłośnika Rozprzy – będzie badać w lokalnych archiwach i księgach parafialnych, co działo się po roku 1926 z tymi, którzy złożyli podpisy. Wyniki badań i poszukiwań zostaną przełożone na film „Rozprzańska Karta 1926” w reż. Sławomira Grūnberga oraz spektakl „Okna czasu Rozprzy” w reż. Jarosława Figury. Efekty trzech tygodni pracy będzie można obejrzeć – dzięki gościnności dyrektor Izabeli Kwaśniak – w siedzibie Gminnego Centrum Kultury w Rozprzy 20 października o godz. 17.00.

Serdecznie zapraszamy!

Rozprzańska Karta 1926 badawczo, filmowo i teatralnie.png