Tłumacz Migam

16 września w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rozprzy odbyło się spotkanie z Izabellą Klebańską w ramach projektu kulturalnego "O Moniuszce na kartach Kamishibai"

200. ROCZNICA URODZIN STANISŁAWA MONIUSZKI (1).jpeg

16 września w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rozprzy odbyło się spotkanie z Izabellą Klebańską, autorką książek dla dzieci. Podczas wizyty pisarka opowiadała o swojej najnowszej publikacji „Hej, zagrajcie siarczyście! Opowieść o Stanisławie Moniuszce”. W spotkaniu realizowanym w ramach projektu „O Moniuszce na kartach Kamishibai” wzięli udział uczniowie klas piątych ze Szkoły Podstawowej w Rozprzy.

Spotkanie było okazją do przybliżenia dzieciom najważniejszych informacji o życiu i twórczości polskiego kompozytora. – „W dzieciństwie nie lubił gam, uwielbiał improwizację i pieśni śpiewane przez mamę. Wychowany w miłości do ojczyzny, poświęcił jej całą swoją twórczość. Halka, Verbum nobile, Straszny dwór- to dzieła przemawiające do serca każdego Polaka.”- to fragment tekstu, który możemy przeczytać na okładce książki Izabelli Klebańskiej. Prelekcję wzbogaciła prezentacja rysunków i obrazów związanych z życiem artysty. Młoda publiczność wysłuchała także wybranych utworów Moniuszki, wśród których znalazła się popularna „Prząśniczka”.

Zdobyte informacje okazały się niezwykle pomocne w drugiej części spotkania, kiedy to dzieci podczas warsztatów literackich z autorką, tworzyły teksty do opowiadania Kamishibai. Przed uczestnikami projektu spotkanie i warsztaty ilustratorskie z Magdaleną Pilch.

Projekt „O Moniuszce na kartach Kamishibai” organizowany jest przez Łódzki Dom Kultury Instytucję Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego i Gminną Bibliotekę Publiczną w Rozprzy w ramach współorganizacji projektów kulturalnych związanych z obchodami Roku Moniuszki w województwie łódzkim.

 

stopka - kolorowa.jpeg