Tłumacz Migam

Mój Prąd: 5 tysięcy zł dotacji na fotowoltaikę!

Od 30 sierpnia do 20 grudnia 2019 roku lub do wyczerpania alokacji środków osoby zainteresowane mogą składać wnioski w ramach konkursu do Programu "Mój Prąd", ogłoszonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pod koniec sierpnia ruszył rządowy program Mój Prąd. Ma on za zadanie zwiększyć współczynnik produkcji energii odnawialnej w dużej mierze na słabiej zurbanizowanych terenach, a tym samym pomóc zrealizowaniu zobowiązań klimatycznych wobec Unii Europejskiej. Na czym konkretnie polega i kto z niego skorzysta?

Bezzwrotna Dotacja

Program zakłada bezzwrotną dotację, która wyniesie maksymalnie do 50% ceny instalacji fotowoltaicznej, jednak nie większą niż 5000 zł. Jednak ze względu na koszty zarówno zakupu paneli, jak i całej potrzebnej do funkcjonowania instalacji aparatury, można śmiało stwierdzić, że dotacje nie będą niższe niż 5 tys. zł. Podobne rozwiązania były oczywiście stosowane wcześniej, jednak dotyczyły one bardzo nisko oprocentowanego kredytu, tym samym miały za zadanie ułatwić zakup samej instalacji, w tym przypadku działa to nieco inaczej dlaczego?


Pieniądze po zakupie

Ponieważ w przypadku programu Mój Prąd pieniądze otrzyma się dopiero po złożeniu wniosku, który następuje po podłączeniu instalacji fotowoltaicznej. Oznacza to, że osoba fizyczna (program nie obejmuje inwestorów) musi posiadać pełną kwotę potrzebną do budowy całej aparatury. Rozwiązanie to ma jednak dużą przewagę w stosunku do tych stosowanych wcześniej. Ze względu na brak oprocentowania, powoduje, że znacznie przyśpiesza się proces spłacania samej instalacji. Dotacja wynosząca 5 tys. oznacza skrócenie tego okresu z 9 lat, do 7 lat.


Niska moc

Warto zauważyć, że dotacji podlegają jedynie te instalacje, które nie przekraczają 10 kWp. Jest to ilość całkowicie wystarczająca na pokrycie zapotrzebowania energetycznego dość wymagającego gospodarstwa domowego, nie warto więc się tym faktem przejmować. Jest to o tyle komfortowe, że wyłączając z grupy potencjalnych kandydatów do dotacji przedsiębiorców, nie trzeba martwić się tym, że wymagana moc instalacji potrzebna do, chociażby zasilenia warsztatu, nie kwalifikowałaby się do dotacji.


Kto dostanie?

O tym, kto konkretnie zakwalifikuje się do dostania pieniędzy, świadczyć będzie kolejność zgłoszeń, teoretycznie fundusz powinien wystarczyć dla ok. 200 000 rodzin (zakładając dotację wynoszącą 5 tys. dla każdej z nich), co stanowi zaledwie około 4 procent domów w Polsce. Z tego powodu warto się śpieszyć, tym bardziej że zgłaszać można się dopiero w momencie, kiedy instalacja zostanie już zamontowana.

Gdzie składać wnioski?

Wnioski można składać do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Należy jednak pamiętać, że możliwe jest złożenie wniosków poprzez profil zaufany. Jest to ogromne ułatwienie dzięki, któremu nie jest konieczne osobiste odwiedzanie urzędu. Będzie to nie tylko oszczędność wysiłku, ale również czasu. A jak wiadomo o akceptacji zgłoszeń, stwierdza ich kolejność.

Czy warto?

Ze względu na praktycznie zerowe koszty, jest to bardzo opłacalny z punktu widzenia osoby fizycznej program. Nie tylko zerowy koszt wniosku, ale również brak oprocentowania samego dofinansowania sprawia, że jest to jeden z nielicznych istniejących tego typu programów w kraju. Jest to doskonałą alternatywą do wszelkiego rodzaju kredytów oraz pożyczek. Warto zaznaczyć, że dofinansowanie to może w dużym stopniu przyczynić się do przyśpieszenia zwrotu kosztów budowy instalacji fotowoltaicznej, a tym samym pomoże zarobić dodatkowe pieniądze. Można więc stwierdzić, że zyski się powielą. Jedyną wadą jest ograniczenie dotacji jedynie do osób fizycznych. Będzie to szczególnie dotkliwe dla małych przedsiębiorców, dla których nawet niewielka dotacja, może być bardzo pomocna w rozwoju ekologicznego biznesu opartego na czystej energii, a także uchronieniem się przed wzrostem cen prądu w 2020 roku.

Maksymalna kwota dofinansowania na jedno przedsięwzięcie wynosi 50 % kosztów kwalifikowanych nie więcej niż 5 tys. złotych. Wszelkie szczegóły, dokumentacja oraz wniosek o dofinansowanie, dotyczące Programu „Mój Prąd”, dostępne są na stronie internetowej: http://nfosigw.gov.pl/moj-prad/

solar-power-862602_1280.jpeg