Tłumacz Migam

Dożynki w parafiach Gminy Rozprza

Koniec lata, żniwa i zbieranie plonów to pracowity czas dla wszystkich rolników, którzy dbają o swoje plony. Ta ciężka praca od świtu do nocy rozpoczyna się w połowie czerwca małymi żniwami, zbiorem jęczmienia ozimego i rzepaku i kończy w połowie sierpnia zbiorem pozostałych zbóż.

Tradycyjnie już w drugą niedzielę września, która w tym roku przypadała 8 września odbyły się dożynki w parafiach Gminy Rozprza – Mierzynie, Milejowie oraz Lubieniu. Rozpoczęły się one kolorowym korowodem, który poprowadzili starostowie dożynkowi do kościołów, gdzie odbyły się  uroczyste msze święte celebrowana przez proboszczów. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu strażaków, kół gospodyń wiejskich oraz mieszkańców mogliśmy podziwiać wspaniałe uroczystości. Barwne wieńce dożynkowe przygotowane przez mieszkańców były wykonane z wielką precyzją i rozmachem. Również kościoły zostały wspaniale udekorowane na tę uroczystość. W obchodach w Mierzynie uczestniczył zastępca wójta gminy Rozprza – Artur Cubała, w Lubieniu – radny gminny – Stanisław Rębeliński, natomiast w Milejowie – burmistrz Gminy Sulejów – Wojciech Ostrowski, wiceprzewodniczący rady gminy – Zdzisław Piątek oraz radny gminny – Andrzej Matuszczyk. W każdej parafii uczestniczyli także strażacy z pocztami sztandarowymi, a także licznie przybyli mieszkańcy okolicznych wsi.

To tradycyjne ludowe święto ważne dla rolników ogromne znaczenie ma również dla nas, bo wszyscy korzystamy z płodów ziemi. Chcielibyśmy im podziękować za ogrom pracy, który muszą włożyć, abyśmy mieli codziennie na stole chleb.