Tłumacz Migam

Sławomir Grünberg w Rozprzy

W swojej karierze artystycznej wyreżyserował i wyprodukował ponad 45 filmów dokumentalnych o tematyce społecznej, ekologicznej i problemach niepełnosprawności. Laureat prestiżowej nagrody Emmy- Sławomir Grünberg, który w tym roku obchodzi jubileusz 40-lecia pracy twórczej, 9 kwietnia spotkał się z mieszkańcami gminy Rozprza. Po pokazie swoich filmów, artysta rozmawiał z Bartłomiejem Kabzińskim.

         Podczas pierwszego spotkania publiczność obejrzała dokument „Karski i władcy ludzkości”. W filmie przedstawiona została historia Jana Karskiego- bohatera Polskiego Państwa Podziemnego, który jako pierwszy ujawnił przed państwami zachodnimi okrucieństwo, jakich dopuszczali się hitlerowcy wobec ludności żydowskiej zamieszkującej na terenie Polski. Karski potajemnie wysłany do warszawskiego getta był naocznym świadkiem tych straszliwych zbrodni. W zrealizowanym przez Sławomira Grünberga filmie, zamieszczone są wypowiedzi samego Karskiego oraz osób, które go znały mi.in. Władysława Bartoszewskiego czy Sir. Martina Gilberta- oficjalnego biografia Winstona Churchilla. Duże wrażenie wywarły na publiczności animowane rekonstrukcje wielu scen, w tym dwukrotnego wejścia Jana Karskiego do warszawskiego getta. Po zakończeniu filmu, reżyser odpowiadał na pytania przygotowane przez Bartłomieja Kabzińskiego oraz zadane przez publiczność. W spotkaniu uczestniczyli m.in. dyrektorzy oraz młodzież ze Szkół Podstawowych w Nowej Wsi i Mierzynie.

         „Nie płacz kiedy odjadę”, czyli najnowszy film Sławomira Grünberga został wyświetlony popołudniem. Dokument przedstawia losy Wandy Sieradzkiej- dziennikarki Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, autorki tekstów, w tym przeboju „Nie płacz kiedy odjadę”, który w latach 60. zaśpiewał Marino Marini. W filmie zamieszczone są m.in. wypowiedzi syna Wandy Sieradzkiej, jej przyjaciół oraz fragmenty programów telewizyjnych, w których występowała. Sławomir Grünberg, po zakończonym pokazie opowiedział m.in. o tym skąd wziął pomysł na ten film i jak wyglądała praca przy jego tworzeniu. Reżyser podzielił się także informacjami ze swojego życia prywatnego. Opowiedział o wyjeździe do Stanów Zjednoczonych, gdzie obecnie mieszka, pracy wykładowcy, początkach pracy jako operator i reżyser oraz o tym, jakie wydarzenia wpłynęły na to, że dziś tworzy filmy uznawane i doceniane przez krytyków. 

         - Serdecznie dziękuję pani Anicie i panu Robertowi Kabzińskim za pomoc w organizacji spotkania. Wiemy, że Sławomir Grünberg odwiedzi nas jeszcze w tym roku. Mogę tylko zdradzić, że spotkania odbędą się w czerwcu i we wrześniu- mówi Izabela Kwaśniak dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Rozprzy.