Tłumacz Migam

Spotkanie z historią Żołnierzy Wyklętych w Mierzynie

1 marca to dzień pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji w sali przy OSP w Mierzynie zorganizowane zostało spotkanie z mieszkańcami Mierzyna i okolic na którym przedstawione zostały prelekcje dotyczące udziału mieszkańców Mierzyna w powojennym podziemiu niepodległościowym.

Żołnierze Wykleci, inaczej nazwani również żołnierzami niezłomnymi, były to osoby, które po zakończeniu wojny w 1945 nie złożyli broni i walczyli już w „podziemiu” z sowietyzacją Polski pod. Historia partyzantów antykomunistycznych, dopiero od kilku lat pojawia się na kartach historii Polski. Od 2011 roku z inicjatywy Lecha Kaczyńskiego, 1 marca został ustanowiony Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

                Dzięki współpracy radnej gminy Rozprza – Małgorzaty Olczyk oraz sołtys sołectwa Mierzyn – Bożeny Piątkowskiej,  mieszkańcy Mierzyna oraz całej gminy Rozprza mogli usłyszeć prelekcje przygotowane przez: Marię Baranowską, Justynę Piejek oraz dr. Pawła Wąsa z Instytutu Pamięci Narodowej. Przedstawiono w nich sylwetki mieszkańców Mierzyna działających w podziemiu antykomunistycznym, którzy zostali bestialsko zamordowani za swoją działalność.

                W spotkaniu uczestniczyli również wójt gminy Rozprza – Janusz Jędrzejczyk  oraz członek Zarządu Powiatu Piotrkowskiego – Stanisław Cubała. „Jestem zadowolony, że pamięć o walczących ze służbami sowieckimi w Polsce jest pielęgnowana. Jest to historia o której nasze pokolenia nie uczyły się w szkole. Dlatego też trzeba oddać honor tym osobom, które są bohaterami, a kiedyś uważani byli za zdrajców i zbirów. Tak liczna frekwencja w czasie niedzielnego spotkania pokazuje, że jest duże zainteresowanie historią powojenną.” – komentuje wójt Janusz Jędrzejczyk.

Przypominamy, że Pani Maria Baranowska przygotowała publikację „Szkice z dziejów Mierzyna”, która dostępna jest m.in. na stronie internetowej: http://rozprza.pl/1380/316/publikacje-dotyczace-gminy-rozprza.html. W przygotowywaniu jest kolejna jej część.