Tłumacz Migam

Człowiek Kamera zwycięzcą na Aesthetica Short Film Festival 2013

1.jpeg

To było niezwykłe spotkanie z kimś szczególnie wyjątkowym. Specjalnie dla mieszkańców gminy Rozprza "Człowiek Kamera" udzielił wywiadu, w którym opowiedział o swojej twórczej drodze artystycznej, o swoich pasjach, osiągnięciach i o tym, kim jest na co dzień. Zapraszam do przeczytania niedługiej historii o Człowieku, który swoim klipem podbił Wielką Brytanię i nasze serca.

Twoją pasją jest kamera, tworzenie czegoś niepowtarzalnego - opowiedz mi, gdzie są początki tak wspaniałego artystycznego dzieła, które możemy dzisiaj zobaczyć?

Pierwsze wspomnienie, które pamiętam z dzieciństwa, to ekran telewizora i film "Kingsajz". Od początku mojego życia obraz filmowy był dla mnie jedną z najistotniejszych inspiracji. Pierwszą z nich stanowiły komiksy, bez których nie wyobrażałem sobie codziennych wieczorów. Perfekcja rysowników i wciągające historie scenarzystów angażowały całą moją osobę. Aczkolwiek zaraz po fascynacji komiksami rozpoczął się etap japońskich kreskówek oraz amerykańskiego kina rozrywkowego. W pewnym  momencie to jednak nie wystarczyło. Rozpocząłem studia na Uniwersytecie Łódzkim na kierunku filmoznawstwo, gdzie poznałem kino wielu wybitnych reżyserów.

Skąd pomysł na pseudonim artystyczny „Człowiek Kamera”?

Na studiach poznałem twórczość Jigi Vertova, a dokładniej film „Człowiek z kamera filmową”. Reżyser ten pokazał mi, jak twórczo autor może podejść do tematyki życia codziennego i w sposób inteligentny użyć montażu, by pokazać proces budzenia się, życia i zasypiania dużego miasta. Zaraz po zapoznaniu się z jego twórczością zdałem sobie sprawę, że zmysł oka ludzkiego przy pomocy obiektywu kamery może kreować ciekawą rzeczywistość. Oprócz Jigi Vertova poznałem wielu innych reżyserów, którzy do tej pory są dla mnie przykładem perfekcjonizmu w pokazywaniu prawdy na ekranie. Są to m.in. Andriej Tarkowski, Robert Bresson oraz Jean-Luc Godard.

Kiedy zacząłeś tworzyć teledyski?

Od początku muzyka odgrywała kluczową rolę w moim życiu, przez pewien czas grałem na perkusji, jednak tworzenie obrazu pod muzykę wydawało mi się bardziej interesujące. Początki mojej twórczości były trudne. Niestety bez odpowiedniego portfolio nie jest łatwo zdobyć zaufanie  wytwórni, która inwestuje w klip. Do swoich projektów angażowałem najbliższych znajomych, a klipy powstawały dla alternatywnych polskich i zagranicznych artystów.  Okres dwóch lat twórczych nauczyły mnie cierpliwości, dystansu, empatii, a także pokory. Reżyseria nie jest łatwym zajęciem. Wymaga wielu poświęceń i pracy, jednak po jakimś czasie, kiedy twoje projekty zostają doceniane przez szerokie grono odbiorców, pojawia się satysfakcja.

Masz dużo pracy, obowiązków, a jak wygląda Twoje codzienne życie, kiedy przychodzi czas na relaks, refleksję?

Każdy dzień rozpoczynam od czytania najnowszych maili. W zależności od tego, w jakiej fazie produkcji klipu jestem, rozpoczynam działania czy to na komputerze, czy też poza domem. Jeśli jest to ostania faza klipu, czyli montaż, siedzę przed stołem montażowym i szlifuję ujęcie. Bezustannie przeglądam materiał w poszukiwaniu błędów - niestety lub stety jestem perfekcjonistą. Jeśli jest to pierwszy etap produkcji, czyli tworzenie scenariusza historii, szkicuję poszczególne sekwencje i opisuję dokładnie położenie, ruch kamery oraz sytuację, w które zaangażowani są główni bohaterowie. Następnie szukam wizualnych inspiracji, by w jak najbardziej estetyczny sposób wprowadzić całość w ruch.

Jestem ciekawa - i myślę, że wiele innych osób również - jak przebiega etap produkcji wideoklipów?

W zależności od pomysłu skrzętnie dobieram ekipę. Każdy z moich klipów jest odrębnym światem wizualnym, więc do każdego klipu staram się dopasować odpowiednie osoby. Mam stałych współpracowników, ale jestem również otwarty na nowe kontakty. Kiedy zbierze się już cała ekipa produkcyjna, przedstawiam wszystkim pomysł na klip i rozpisujemy wszystko czego potrzebujemy do jego realizacji. Od tej pory każda z osób pracuje nad jednym klipem, wykorzystując przy tym swoje indywidualne umiejętności, a ja jako reżyser czuwam nad prawidłowym przebiegiem tych przygotowań. Mając już odpowiednią lokalizację, sprzęt, aktorów możemy przystąpić do realizacji  zdjęć.

Co jest najtrudniejsze podczas pracy na planie filmowym?

Przede wszystkim na planie najważniejsza jest komunikacja między osobami w zespole, znacznie ułatwia to komfort pracy i skraca jej czas. Dla mnie jako reżysera równie ważne jest trzymanie się rozrysowanego wcześniej scenariusza. Nie mogę sobie pozwolić na to, by zaraz po realizacji zdjęć obudzić się z materiałem, który nie ima się pierwotnej historii. Reżyser musi być na planie filmowym stanowczy i pewny siebie, a jednocześnie trzymać rękę na pulsie.

Jesteś młodym artystą, który osiągnął pewien sukces. Opowiedz mi o swoich osiągnięciach, które są dla Ciebie ważne?

Podstawowa satysfakcja, która płynie z działalności artystycznej, wiąże się z małymi impulsami płynącymi z zewnątrz. To nie wyróżnienia na zagranicznych festiwalach utwierdzają mnie w przekonaniu, że droga, którą idę jest drogą słuszną, to małe gesty otrzymywane od przypadkowych osób i najbliższych przyjaciół są największym bodźcem do kontynuowania twórczej przygody. Podam przykład sytuacji, która mnie spotkała. Dostałem kiedyś wiadomość od znajomej, która pracuje na co dzień w sklepie odzieżowym w dużej galerii handlowej, że pomiędzy ciężkimi godzinami swojej pracy zobaczyła na ekranie klip mojego autorstwa i była to dla niej nieoczekiwana 3-minutowa przerwa w codziennym ferworze pracy, swoisty oddech.

Oczywiście klipy trafiają do szerokiego grona odbiorców i od czasu do czasu piszą o nich media internetowe, ale bywa również tak, że wyświetlane są na mniejszych lub większych festiwalach filmowych. Moje klipy miały okazję być prezentowane na festiwalach takich jak Fête de la Musique we Francji, Krakowski Festiwal Filmowy, UK Music Video Awards, Aethetica Short Film Festival, na którym jeden z nich otrzymał nagrodę główną w kategorii wideoklipów. Byłem bardzo zaskoczony, ponieważ pozostałe klipy w konkursie stanowiły silną konkurencję. Cieszę się, że to właśnie moje surrealistyczne wizje spodobały się jurorom. Bez względu na ilość wyróżnień staram się szukać nowych pomysłów w głowie i realizować je z pełnym poświęceniem i profesjonalizmem.

 Zatem wiele przed Tobą. Jak wyobrażasz sobie swoją przyszłość?

Z pewnością jest jeszcze wiele do osiągnięcia, ogrom dróg, które trzeba będzie pokonać. Nie wiem, co będzie na końcu, ale najważniejsze to nie tracić wiary w siebie i otaczać się szczerymi ludźmi, którzy zawsze będą w stanie utwierdzić Cię w słuszności Twojej drogi. Moja przyszłość jest ściśle związana z kreacją, planuję film pełnometrażowy, choć wiem, że moja świadomość filmowa będzie narażona jeszcze na przeciwności losu.

Dziękuję za miłe spotkanie i opowiedzenie o swoich pasjach i ciekawej przygodzie z kamerą. Zapraszam do odwiedzenia strony internetowej www.czlowiek.tv

http://www.czlowiek.tv/

Barbara Nagrodzka
Galeria