Tłumacz Migam

Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości w jednostkach oświatowych w Gminie Rozprza

Szkoła Podstawowa w Rozprzy


Obchody 100 - lecia  Niepodległości w Szkole Podstawowej im. J. Pawlikowskiego w Rozprzy

Nasza szkoła jako jedna z 24 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych w Polsce oraz 91 szkół polonijnych z całego świata w piątek 11 listopada o godzinie 11:11 odśpiewała 4 zwrotki hymnu państwowego, w ramach akcji „Rekord dla Niepodległej". Tuż przed godziną 11:11 uczniowie klas IV-VIII uroczyście przemaszerowali ulicami Rozprzy pod pomnik, gdzie minutą ciszy uczcili pamięć tych, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę. Następnie przed budynkiem szkoły wypuścili w powietrze 100 biało- czerwonych balonów. Kolejnym punktem programu obchodów był montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów klas starszych, której doniosłym, niepowtarzalnym elementem było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, co u niektórych odbiorców wywołało ogromne wzruszenie.

 

 

Przedszkole w Rozprzy 


   Dzień 09.11.2018 r. rozpoczął się w Przedszkolu w Rozprzy bardzo pracowicie.  Jurry rozstrzygnęło konkurs pt:” Flaga Polski różnymi technikami”.  Wyłonione zostały trzy pierwsze miejsca, a reszta prac dostała wyróżnienia. 

            Kolejnym etapem obchodów był występ grupy „Tygryski” poświęcony niepodległej Polsce.  Potem dzieci poznały historię niepodległej Polski w obrazach i opowieści, przedstawioną przez jedną z wychowawczyń. 

            O godzinie 11.11 wszystkie dzieci  i pracownicy przedszkola odśpiewali hymn państwowy dołączając tym samym do akcji MEN „Rekord dla Niepodległości” oraz do 35 tyś. placówek oświatowych w całej Polsce.  Kolejnym punktem programu była prezentacja pt:” Niepodległa Polska”.

            Następnie całe przedszkole wyruszyło na  pochód do centrum Rynku, gdzie wypuszczono w niebo 100 – biało – czerwonych baloników. Panowała naprawdę wzruszająca i podniosła atmosfera. 

 

 

Szkoła Podstawowa w Mierzynie


JAK UCZNIOWIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. ŚW. MIKOŁAJA W MIERZYNIE UCZCILI 100 ROCZNICĘ ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI ???

„Historię można przekazywać na wiele sposobów. Najważniejsza jest prawda historyczna i szacunek dla tych, którzy walczyli o wolność Polski.”- Klasa VIII pod opieką J. Turniak i K. Cekus przygotowała przedstawienie zawierające sceny: Historia jest nauczycielką życia, Przysłowia mądrością Narodu, Wierni Tradycji, Listopadowe graffiti przy dźwiękach raperskiej muzyki. Obchody 100-lecia Niepodległości w naszej szkole należy zakończyć w stylu uczniów kl. VIII: „Słuchajcie wiaro, przybijcie piątkę – walka o Niepodległość to był strzał w dziesiątkę.”

PATRIOTYZM ŁĄCZY POKOLENIA!!!

Młodzi wolontariusze ze Szkoły Podstawowej im. Świętego Mikołaja w Mierzynie zapragnęli zaprezentować przygotowany przez siebie program artystyczny upamiętniający 100-lecie Niepodległości Polski w Domu Pomocy Społecznej w Łochyńsku. Spotkanie zostało zorganizowane dnia 08.11. 2018r, w którym wzięli udział uczniowie klas VI, VIII. Z uśmiechem, w odświętnych strojach, przy akompaniamencie muzycznym wykonali często wzruszające recytacje oraz zaśpiewali pieśni o tematyce patriotycznej i narodowej. Zamysłem organizatorów było również włączenie pensjonariuszy do wspólnego śpiewania znanych wszystkim utworów. Pomysł spotkał się z aplauzem i zainteresowaniem. Wspólnym śpiewom nie było końca. Spotkanie przebiegło w podniosłej atmosferze, pełnej radności i wzruszeń. Znalazł się również czas na indywidualne rozmowy, wspomnienia dotyczące walk wolnościowych, mających miejsce w czasie II Wojny Światowej. Ze smutkiem, nostalgią, pełni zadumy i refleksji opuszczaliśmy progi  „przyjaznego domu”, z planami dotyczącymi kolejnego wyjazdu i spotkania z ludźmi, którzy z radością oczekują już na naszą następną wizytę. 

NASI UCZNIOWIE DLA NIEPODLEGŁEJ !!!

Samorząd uczniowski naszej szkoły wraz z opiekunem podjęli różne działania dla upamiętnienia 100 rocznicy niepodległości. W dniu 08.11.2018 oprócz wieczornego patriotycznego śpiewania, samorząd uczniowski oraz przedstawiciele wszystkich klas udali się pod pomnik, aby tam złożyć kwiaty, zapalić znicze. W ten właśnie sposób pragnęli oddać cześć wszystkim tym, którzy przelali swoją krew byśmy teraz mogli mieszkać w wolnej Polsce.

11.11.18 przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego ( Anastazja Cubała, Maja Dobrysiewicz, Jakub Wiernicki, Wiktoria Odrzywół, Kinga Kiełbik, Kacper Osuch) wraz ze sztandarem szkoły wzięli udział w uroczystej mszy świętej w Rozprzy, po czym nastąpił przemarsz pod pomnik złożenie kwiatów, zapalenie zniczy oraz odśpiewanie hymnu państwowego.

 

 

Szkoła Podstawowa w Milejowie


Szkoła Podstawowa im. ppłk. Stanisława Sienkiewicza w Milejowie czynnie przyłączyła się do ogólnopolskich obchodów 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. W piątek 9 listopada wszyscy uczniowie galowe stroje udekorowali własnoręcznie wykonanymi biało-czerwonymi kotylionami. Wspólne świętowanie rozpoczęło się o godz. 11.11 odśpiewaniem czterech zwrotek "Mazurka Dąbrowskiego". Następnie uczniowie kl. II i klas V-VIII pod kierunkiem p. M. Kotas, p. I. Szewczyk i p. A. Drozdek przenieśli nas w smutne i ciężkie czasy rozbiorów Polski. W barwny i ekspresyjny sposób przedstawili bolesne wydarzenia związane z naszą Ojczyzną. 123 lata niewoli odcisnęły bolesne piętno na naszym narodzie, który mimo to powstał z kolan i powrócił na mapy świata. Była to piękna lekcja patriotyzmu.