Tłumacz Migam

Pobiegli ku trzeźwości

Stare porzekadło mówi „w zdrowym ciele zdrowy duch”.  W niedzielę 23 września br. odbył się XXIX Bieg Kasztelański. Każdy chętny mieszkaniec gminy mógł wystartować w poszczególnych kategoriach. Organizatorami tych bardzo popularnych w gminie zawodów, był Urząd Gminy w Rozprzy, Gminny Szkolny Związek Sportowy, Gminne Zrzeszenie LZS w Rozprzy oraz Gminna Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Tradycyjnie wszystkie konkurencje biegowe rozegrane zostały na stadionie w Rozprzy. Uroczystego otwarcia Biegu dokonał Janusz Jędrzejczyk wójt gminy Rozprza życząc wszystkim, tym małym i dużym sportowcom dobrej kondycji i sukcesu na mecie. Wśród władz samorządowych obecny był Tomasz Gemel przewodniczący Rady Gminy Rozprza, który od początku do końca trzymał kciuki za wszystkich zawodników, Artur Cubała zastępca wójta oraz Bogdan Górecki – skarbnik gminy Rozprza.

Pierwsze wystartowały dzieci i młodzież szkolna. Chętnych można było znaleźć również wśród dorosłych, którzy nie kryli chęci w zmierzeniu się z określonym dystansem. Jak co roku miłośników biegania nie zabrakło wśród dzieci i młodzież z orzeczeniem o niepełnosprawności, które wystartowały w biegu na 100 metrów. W tym biegu nie było przegranych, każdy z zawodników zdobył złoty medal. Największą popularnością cieszył się jednak Bieg Rodzinny.

Wysiłek sportowców został nagrodzony licznymi, nagrodami, fanfarami, dyplomami a przede wszystkim zaszczytnym miejscem na podium. Nagrody ufundowane z Budżetu Gminy Rozprza ze środków Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zostały wręczane przez Janusza Jędrzejczyka wójta gminy Rozprza, Tomasza Gemela Przewodniczącego Rady Gminy, Artura Cubałę zastępcę wójta oraz Bogdana Góreckiego – skarbnika gminy. Ogromny wkład i zaangażowanie w zorganizowanie Biegu włożył Mariusz Próba, który od wielu lat angażuje się w organizację imprezy. W tym roku po raz drugi swój wielki wkład w organizację Biegu miały również Panie ze Stowarzyszenia Gospodyń Gminy Rozprza. Przygotowały one dla wszystkich uczestników przepyszne kanapki oraz ciepłą herbatę. 

Na starcie zjawiło się 78 rodzin. Celem organizatorów imprezy było odciągnięcie młodzieży i dorosłych od alkoholu, papierosów, narkotyków poprzez pokazanie sportowego trybu życia, jako sposobu na zdrowie, dobre samopoczucie, spędzenie wolnego czasu i poszerzenie zdolności umysłowych. Integracja środowiska wiejskiego, samodoskonalenie sprawności i kondycji fizycznej, dbałość o higienę i zdrowie oraz aktywizacja lokalnych struktur samorządu terytorialnego do współpracy i współfinansowania tego typu imprez.

Masowe uczestnictwo startujących i zainteresowanie wielu kibiców pokazało, że XXIX Gminny Bieg Kasztelański ,,Ku Trzeźwości” spełnił swoje cele. Impreza spełniła swoje założenia i udowodniła, że przeznaczone na nią środki finansowe były potrzebne i w pełni zasadne.