Tłumacz Migam

Polska światłoczuła zawitała do Rozprzy z filmem Komunia

„Komunia” to tytuł filmu dokumentalnego w reż. Anny Zameckiej, który można było obejrzeć 14 września w Gminnym Centrum Kultury w Rozprzy. Gościem spotkania była Katarzyna Szczerba odpowiedzialna za dźwięk na planie. Projekcja odbyła się w ramach projektu Polska Światłoczuła.

Dokument Anny Zameckiej opowiada historię 14-letniej Oli, jej brata Nikodema i ich rozwiedzionych rodziców. Główna bohaterka podejmuje się trudu przygotowania autystycznego brata do przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej. Dziewczyna opiekuje się całym domem, a organizacja rodzinnego przyjęcia staje się pretekstem do nakłonienia matki na powrót do domu. Film otrzymał m.in. główną nagrodę na międzynarodowym festiwalu w Locarno i Warszawskim Festiwalu Filmowym za piękna lekcję o dojrzewaniu pełnym porażek oraz odkrywanie piękna i siły w słabych i odrzuconych.

Po zakończeniu projekcji, Katarzyna Szczerba- dźwiękowiec, odpowiadała na pytania zadawane przez uczestników spotkania oraz internautów. Widzowie dzielili się swoimi wrażeniami i emocjami, które towarzyszyły im podczas oglądania dokumentu. Mimo wcześniejszych założeń, na spotkanie z mieszkańcami Rozprzy nie udało się niestety dotrzeć Oli Kaczanowskiej, głównej bohaterce filmu Anny Zameckiej.

Polska Światłoczuła to projekt zainicjowany w 2011 roku przez reżyser Dorotę Kędzierzawską i operatora Arthura Reinharta mający na celu promocję polskiego kina poprzez prezentację ambitnych, niekomercyjnych polskich filmów i spotkań z ich twórcami.

Organizatorem spotkania Gminna Biblioteka Publiczna w Rozprzy.